Trwają przygotowania do powrotu Dragona (CRS-8) na Ziemię. Powrót planowany jest na środę, 11 maja 2016, na godzinę 20:55 czasu polskiego (18:55 UTC).

Trwają przygotowania do powrotu Dragona na Ziemię

poniedziałek, 9 maja 2016 20:27 (edytuj)
Trwają przygotowania do powrotu Dragona na Ziemię

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przygotowuje Dragona do powrotu na Ziemię, planowanego na 11 maja. Trwa pakowanie eksperymentów i sprzętu, który zostanie przetransportowany na pokładzie Dragona (CRS-8), sprawdzane są również systemy statku i procedury związane z odłączeniem go od ISS. Na pokładzie statku wrócą między innymi dwie zamrażarki z próbkami z eksperymentów przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku.

W tej chwili statek zacumowany jest do modułu Harmony. W środę, 11 maja, zostanie odłączony od stacji przy pomocy robotycznego ramienia Canadarm 2, a następnie “uwolniony”. Czynność ta zaplanowana jest na godzinę 15:18 czasu polskiego (13:18 UTC). Wodowanie Dragona w wodach Oceanu Spokojnego planowane jest na godzinę 20:55 czasu polskiego (18:55 UTC).

Odłączenie i wypuszczenie Dragona będzie transmitowane na NASA TV / NASA TV na YouTube od godziny 15:00 czasu polskiego (13:00 UTC), natomiast wodowanie i wyławianie go z wody nie będzie transmitowane na żywo.

Dragon, z misją CRS-8, wystartował na szczycie rakiety Falcon 9 FT 8 kwietnia tego roku. Dwa dni później został przyłączony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej za pomocą ramienia Canadarm 2. W czasie tej misji odbyło się również pierwsze udane lądowanie pierwszego stopnia rakiety na barce Of Course I Still Love You na Oceanie Atlantyckim.

Był to pierwszy Dragon, który poleciał w kosmos po feralnej misji CRS-7 z 28 czerwca 2015.

Poniżej znajduje się nagranie ze startu i lądowania rakiety Falcon 9 FT z misją CRS-8.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl