SpaceX z powodzeniem przeprowadziło drugą tegoroczną misję z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Tym Falcon 9, po starcie z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, wyniósł na orbitę heliosynchroniczną trzy satelity konstelacji RADARSAT. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na Landing Zone 4.

Trzy satelity konstelacji RADARSAT zostały wyniesione na orbitę

środa, 12 czerwca 2019 17:23 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base przed misją RADARSAT (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base przed misją RADARSAT (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base przed misją RADARSAT (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base przed misją RADARSAT (Źródło: SpaceX)

SpaceX z powodzeniem przeprowadziło drugą tegoroczną misję z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Tym razem rakieta Falcon 9, po starcie z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, wyniosła na orbitę heliosynchroniczną trzy satelity konstelacji RADARSAT. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na Landing Zone 4 (LZ-4). 

Jeden z trzech satelitów RADARSAT po odłączeniu od drugiego stopnia Falcona 9 (Źródło: SpaceX)Satelity RADARSAT zostały zbudowane przez firmę MDA na zlecenie Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (ang. Canadian Space Agency – CSA). Ich zadaniem będzie radarowa obserwacja Ziemi i monitorowanie środowiska naturalnego, w tym między innymi mórz, oceanów, linii brzegowych oraz pokrywy lodowej. Dodatkowo są one wyposażone w system automatycznej identyfikacji statków (ang. Automated Identification System – AIS). Dane pozyskane dzięki satelitom będą mogły zostać wykorzystane między innymi w rolnictwie przy klasyfikacji rodzajów gleby oraz w zarządzaniu kryzysowym podczas powodzi czy trzęsień ziemi. Więcej na temat konstelacji można przeczytać na stronie misji. Pierwszy satelita oddzielił się od drugiego stopnia rakiety Falcon 9 około 55 minut po starcie. Kolejne odłączały się co około 4 minuty. Misja zakończyła się nieco ponad godzinę po starcie.

Podczas tej misji użyto pierwszego stopnia rakiety, który w marcu wziął udział w demonstracyjnej misji załogowej wersji statku Dragon – Crew Demo-1. Wtedy wylądował on na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Tym razem zaplanowano powrót rakiety na ląd.

Po separacji drugiego stopnia, pierwszy człon rakiety odwrócił się w kierunku miejsca startu i wykonał jeden z trzech zaplanowanych manewrów – boostback burn, czyli uruchomienie silników mające na celu spowolnienie rakiety i skierowanie jej w stronę lądu. Następnie, około 6 minut po starcie, trzy silniki w pierwszym stopniu rakiety zostały ponownie uruchomione, aby spowolnić rakietę podczas wejścia w atmosferę ziemską. Niecałe dwie minuty później silnik pierwszego stopnia Falcona 9 uruchomiono ostatni raz, tym razem w celu ostatecznego wyhamowania rakiety i umożliwienia jej bezpiecznego lądowania. Około 8 minut po starcie booster wrócił na Ziemię, gdzie wylądował na platformie Landing Zone 4, znajdującej się nieco ponad 400 metrów od miejsca startu. 

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej. 

Źródła: CSA, SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl