środa, 12 czerwca 2019 17:23 SpaceX z powodzeniem przeprowadziło drugą tegoroczną misję z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Tym Falcon 9, po starcie z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, wyniósł na orbitę heliosynchroniczną trzy satelity konstelacji RADARSAT. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na Landing Zone 4.

Trzy satelity konstelacji RADARSAT zostały wyniesione na orbitę

Rakieta Falcon 9 na platformie startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base przed misją RADARSAT (Źródło: SpaceX)

SpaceX z powodzeniem przeprowadziło drugą tegoroczną misję z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Tym razem rakieta Falcon 9, po starcie z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, wyniosła na orbitę heliosynchroniczną trzy satelity konstelacji RADARSAT. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na Landing Zone 4 (LZ-4). 

Jeden z trzech satelitów RADARSAT po odłączeniu od drugiego stopnia Falcona 9 (Źródło: SpaceX)Satelity RADARSAT zostały zbudowane przez firmę MDA na zlecenie Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (ang. Canadian Space Agency – CSA). Ich zadaniem będzie radarowa obserwacja Ziemi i monitorowanie środowiska naturalnego, w tym między innymi mórz, oceanów, linii brzegowych oraz pokrywy lodowej. Dodatkowo są one wyposażone w system automatycznej identyfikacji statków (ang. Automated Identification System – AIS). Dane pozyskane dzięki satelitom będą mogły zostać wykorzystane między innymi w rolnictwie przy klasyfikacji rodzajów gleby oraz w zarządzaniu kryzysowym podczas powodzi czy trzęsień ziemi. Więcej na temat konstelacji można przeczytać na stronie misji. Pierwszy satelita oddzielił się od drugiego stopnia rakiety Falcon 9 około 55 minut po starcie. Kolejne odłączały się co około 4 minuty. Misja zakończyła się nieco ponad godzinę po starcie.

Podczas tej misji użyto pierwszego stopnia rakiety, który w marcu wziął udział w demonstracyjnej misji załogowej wersji statku Dragon – Crew Demo-1. Wtedy wylądował on na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Tym razem zaplanowano powrót rakiety na ląd.

Po separacji drugiego stopnia, pierwszy człon rakiety odwrócił się w kierunku miejsca startu i wykonał jeden z trzech zaplanowanych manewrów – boostback burn, czyli uruchomienie silników mające na celu spowolnienie rakiety i skierowanie jej w stronę lądu. Następnie, około 6 minut po starcie, trzy silniki w pierwszym stopniu rakiety zostały ponownie uruchomione, aby spowolnić rakietę podczas wejścia w atmosferę ziemską. Niecałe dwie minuty później silnik pierwszego stopnia Falcona 9 uruchomiono ostatni raz, tym razem w celu ostatecznego wyhamowania rakiety i umożliwienia jej bezpiecznego lądowania. Około 8 minut po starcie booster wrócił na Ziemię, gdzie wylądował na platformie Landing Zone 4, znajdującej się nieco ponad 400 metrów od miejsca startu. 

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej. 

Źródła: CSA, SpaceX

Autorzy

Wkrótce
2020-01-18 14:00
Test systemu ewakuacji załogowej kapsuły Dragon w czasie lotu

W ramach testu systemu ewakuacji kapsuły w trakcie lotu (ang. In-Flight Abort) sprawdzone zostanie działanie systemu ewakuacji podczas symulowanej awarii rakiety Falcon 9 w momencie występowania największych obciążeń aerodynamicznych w czasie lotu, około 90 sekund po starcie z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC).

Zgodnie z planem po aktywowaniu systemu uruchomione zostaną silniki SuperDraco, które pozwolą kapsule na oddalenie się od rakiety. Kapsuła ma bezpiecznie wrócić na powierzchnię i wylądować przy pomocy spadochronów w wodach Oceanu Atlantyckiego. Transmisję będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Najbliższy start
2020-01-20 18:20
Starlink-3
Data 20 stycznia 2020
Godzina 18:20 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl