16 listopada o godzinie 01:27 czasu polskiego (00:27 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę załogową kapsułę Dragon 2 z czterema astronautami na pokładzie.

Udany start z misją Crew-1

poniedziałek, 16 listopada 2020 02:26 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Crew-1 (Źródło: NASA/Joel Kowsky)
Start rakiety Falcon 9 z misją Crew-1 (Źródło: NASA/Joel Kowsky)
Start rakiety Falcon 9 z misją Crew-1 (Źródło: NASA/Joel Kowsky) Start rakiety Falcon 9 z misją Crew-1 (Źródło: NASA/Joel Kowsky)

16 listopada o godzinie 01:27 czasu polskiego (00:27 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie i wyniosła na orbitę załogową kapsułę Dragon 2 z czterema astronautami na pokładzie. W pojeździe znalazło się troje astronautów NASA – Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker oraz astronauta japońskiej agencji kosmicznej JAXA – Soichi Noguchi. Tym samym rozpoczęła się pierwsza operacyjna misja programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew) – Crew-1. Separacja kapsuły nastąpiła nieco ponad 12 minut po starcie.

Więcej na temat załogi i przygotowań do misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Około trzy i pół godziny przed startem załoga zakończyła zakładanie skafandrów kosmicznych. Około dwadzieścia minut później astronauci opuścili swoje kwatery, a następnie rozpoczęli podróż na platformę startową LC-39A. Po dotarciu na platformę rozpoczęli oni procedurę wejścia do kapsuły i dwie i pół godziny przed startem byli już na swoich miejscach. Dwie godziny przed startem zamknięto właz w kapsule, lecz podczas procedury sprawdzania szczelności wykryto, że właz przecieka. Po ponownym jego otwarciu i sprawdzeniu okazało się, że w uszczelce znalazł się obcy obiekt. Po jego usunięciu Dragon został ponownie zamknięty i tym razem nie wystąpiły problemy ze szczelnością i kontynuowano odliczanie. 43 minuty przed startem rozpoczęto odsuwanie ramienia dostępowego, następnie uruchomiono system ewakuacji kapsuły Dragon. 35 minut przed startem rozpoczęło się tankowanie rakiety. Start odbył się zgodnie z planem o godzinie 01:27 czasu polskiego (00:27 UTC).

Teraz rozpocznie się trwający prawie 27 godzin lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), podczas którego między innymi załoga będzie miała czas przeznaczony na sen. Dragon wykona kilka uruchomień silników manewrowych, dzięki którym zbliży się do stacji. Bezpośrednie podejście do ISS ma rozpocząć się 17 listopada o godzinie 03:55 czasu polskiego (02:55 UTC). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dokowanie zaplanowano na godzinę 05:00 czasu polskiego (04:00 UTC).

Dalszą część misji można śledzić na żywo na naszej stronie.

Podczas tej misji wykorzystany został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. Ma on zostać użyty ponownie podczas kolejnej załogowej misji SpaceX do ISS.

Nagranie ze startu można obejrzeć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl