Crew-1

Aktualizacja: sobota, 17 września 2022 22:00 (edytuj)
Numer misji #106
Data 16 listopada 2020, 01:27:17 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Crew-1 Press Kit
Pogoda 50%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1061.1
Ładunek Resilience – Dragon 2 (D2-3/C207.1)
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
Crew-1
Załoga misji
Michael Hopkins
Michael Hopkins
Służył w Siłach Powietrznych Stanów Zjednoczonych, gdzie był m.in. pilotem testowym. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2009 roku. Wziął udział w misji Sojuz TMA-10M, przebywając na ISS jako członek Ekspedycji 37 i Ekspedycji 38 od września 2013 roku do marca 2014 roku. Ma na koncie dwa spacery kosmiczne, przebywał poza statkiem kosmicznym łącznie ponad 12 godzin. Podczas misji Crew-1 będzie pełnił rolę dowódcy.
Victor Glover
Victor Glover
Służył w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych jako pilot testowy oraz pilot w eskadrze myśliwców. Na swoim koncie ma ponad 3000 godzin nalotu na ponad 40 typach statków powietrznych, w tym ponad 400 razy lądował na lotniskowcu i brał udział w 24 misjach bojowych. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2013 roku. Podczas misji Crew-1 będzie pełnił rolę pilota, będzie to jego pierwszy lot w kosmos.
Shannon Walker
Shannon Walker
Uzyskała tytuł doktora fizyki na Uniwersytecie Rice'a w Houston. Swoją karierę rozpoczęła w NASA JSC jako kontroler lotów w programie STS. Pracowała przy projektowaniu i konstrukcji robotycznych elementów ISS, była menedżerem odpowiedzialnym za koordynację rozwiązywania problemów na stacji oraz pełniła obowiązki menedżera biura inżynierii na orbicie dla ISS. Została wyselekcjonowana jako astronautka NASA w 2004 roku. Wzięła udział w misji Sojuz TMA-19, przebywając na ISS jako członek Ekspedycji 24 i Ekspedycji 25 od czerwca do listopada 2010 roku. Podczas misji Crew-1 będzie pełniła rolę specjalisty misji.
Soichi Noguchi
Soichi Noguchi
Otrzymał tytuły magistra inżynierii aeronautycznej i doktora zaawansowanych studiów interdyscyplinarnych na Uniwersytecie Tokijskim. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASDA, poprzedniczki JAXA, w 1996 roku. Przeszedł dwuletnie szkolenie w NASA JSC oraz podstawowe szkolenie dla rosyjskich kosmicznych systemów załogowych. Brał udział w misji STS-114 w 2005 roku oraz w misji Sojuz TMA-17, przebywając na ISS jako członek Ekspedycji 22 i Ekspedycji 23 od grudnia 2009 roku do czerwca 2010 roku. Podczas misji Crew-1 będzie pełnił rolę specjalisty misji.

Logo misji przygotowane przez NASA i JAXAPierwsza operacyjna misja załogowej kapsuły Dragon w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew). Na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) trafiło czworo astronautów, którzy stali się członkami Ekspedycji 64 oraz Ekspedycji 65 na ISS. Jest to troje astronautów NASA – Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker oraz astronauta japońskiej agencji kosmicznej JAXA – Soichi Noguchi.

Pierwsza misja statku Crew Dragon, Crew Demo-1, odbyła się w marcu 2019 roku. Był to testowy lot bezzałogowy, podczas którego kapsuła była zadokowana do ISS przez niecały tydzień. Pierwszy lot z astronautami na pokładzie, Crew Demo-2, odbył się w maju 2020 roku, a statek pozostał na ISS przez około dwa miesiące. Tym razem planowany czas trwania misji to około sześć miesięcy.

Podczas tej misji wykorzystany został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 oraz nowy egzemplarz kapsuły Dragon, który otrzymał nazwę Resilience.

Powiązane wiadomości

Zobacz wszystkie powiązane

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl