25 lipca, o godzinie 13:39 czasu polskiego (11:39 UTC) odbył się start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. W ramach misji Iridium-7 na orbitę dostarczono kolejne 10 satelitów konstelacji Iridium NEXT.

Udany start z misją Iridium-7

środa, 25 lipca 2018 14:53 (edytuj)
Falcon 9 Block 5 przed startem z misją Iridium-7 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 Block 5 przed startem z misją Iridium-7 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 Block 5 przed startem z misją Iridium-7 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 Block 5 przed startem z misją Iridium-7 (Źródło: SpaceX)

25 lipca, o godzinie 13:39 czasu polskiego (11:39 UTC) odbył się start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. W ramach misji Iridium-7 na orbitę dostarczono kolejne 10 satelitów konstelacji Iridium NEXT. Był to 14 lot przeprowadzony przez SpaceX w tym roku.

Na szczycie rakiety znalazło się 10 satelitów Iridium NEXT, które trafiły na orbitę polarną. Była to siódma z ośmiu misji zaplanowanych na zlecenie firmy Iridium, po których docelowo na orbicie znajdzie się 75 satelitów należących do konstelacji, w tym 66 aktywnych oraz 9 zapasowych. Celem konstelacji jest zapewnianie usług komunikacji głosowej oraz dostępu do Internetu na całej Ziemi. Odłączanie satelitów od adaptera w drugim stopniu rakiety rozpoczęło się około 56 minut po starcie i trwało 15 minut. 

Była to trzecia misja, podczas której wykorzystana została najnowsza wersja rakiety Falcon 9 – Block 5 – która ma pozwolić na wielokrotne użycie pierwszego stopnia bez kosztownych i długotrwałych napraw.

Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej barce Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym, co udało się mimo niesprzyjającej pogody powodującej m.in. wysokie fale na oceanie. Była to pierwsza próba lądowania na JRTI od października 2017 roku, kiedy pierwszy stopień Falcona 9 wylądował na barce po misji Iridium-3.

Podczas tej misji po raz kolejny próbowano złapać osłony ładunku przy użyciu statku Mr. Steven, na pokładzie którego zainstalowano cztery ramiona, pomiędzy którymi rozpięto siatkę, w którą miały wpadać owiewki. Po raz pierwszy zastosowana została zmodyfikowana siatka o znacząco większej powierzchni. Tym razem jednak próba znowu nie powiodła się. Załoga statku zaobserwowała opadającą osłonę, jednakże ze względu na uskok wiatru nie udało się sprowadzić jej na wyznaczone miejsce lądowania. Owiewka wylądowała w wodach Oceanu Spokojnego, skąd prawdopodobnie zostanie wciągnięta na pokład statku i sprowadzona na ląd, tak jak miało to miejsce podczas poprzednich prób

Pełną transmisję ze startu można obejrzeć poniżej.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl