SpaceX zakończyło instalację czterech nowych ramion na pokładzie statku Mr. Steven, który ma służyć do odzyskiwania osłon ładunku. Zgodnie z planem osłony mają lądować w siatce rozpiętej pomiędzy ramionami. Modyfikacje mają ułatwić zadanie poprzez czterokrotne zwiększenie powierzchni siatki.

Znaczące modyfikacje statku Mr. Steven

czwartek, 12 lipca 2018 00:35 (edytuj)
Nowe ramiona zamontowane na pokładzie statku Mr. Steven (Źródło: Pauline Acalin, Teslarati)
Nowe ramiona zamontowane na pokładzie statku Mr. Steven (Źródło: Pauline Acalin, Teslarati)
Nowe ramiona zamontowane na pokładzie statku Mr. Steven (Źródło: Pauline Acalin, Teslarati) Nowe ramiona zamontowane na pokładzie statku Mr. Steven (Źródło: Pauline Acalin, Teslarati)

Firma SpaceX zakończyła instalację wszystkich czterech nowych ramion na pokładzie statku Mr. Steven, który ma służyć do odzyskiwania osłon ładunku rakiet z rodziny Falcon. Zgodnie z planem osłony mają lądować w siatce rozpiętej Statek Mr. Steven przed najnowszymi modyfikacjami (Źródło: Elon Musk)pomiędzy ramionami. Według Elona Muska modyfikacje mają doprowadzić do czterokrotnego zwiększenia powierzchni siatki w porównaniu do poprzedniego rozwiązania, co ma znacząco ułatwić procedurę odzysku.

Na podstawie zdjęć można ocenić, że nowa, większa siatka będzie miała powierzchnię nawet 3600 metrów kwadratowych. Dla porównania, powierzchnia barki, na której lądują pierwsze stopnie Falcona 9, wynosi niecałe 4200 metrów kwadratowych. Montaż nowych, ogromnych ramion, a także ośmiu dodatkowych wsporników, zajął pracownikom SpaceX zaledwie ok. 48 godzin.

Wszystkie prace związane z modyfikacją statku powinny zostać zakończone w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie kolejnej próby odzysku osłon ładunku w czasie zbliżającej się misji Iridium-7. Obecnie jest ona zaplanowana na 25 lipca.

Poprzednio firma SpaceX kilkukrotnie próbowała złapać owiewki przy pomocy statku Mr. Steven, jednak żadna z tych prób nie zakończyła się powodzeniem. Podczas misji z satelitą PAZ w lutym tego roku, Osłona ładunku z misji Iridium-6/GRACE-FO po lądowaniu na powierzchni oceanu (Źródło: SpaceX)osłona wpadła do oceanu kilkaset metrów od statku. Kolejna próba, podczas startu Falcona 9 z misją Iridium-5 w marcu, również nie zakończyła się sukcesem. Problemem okazał się ruch powietrza zakłócany przez spadającą osłonę, co z kolei utrudniało sterowanie spadochronem. Ostatnia próba złapania owiewek odbyła się 22 maja, podczas startu z misją Iridium-6/GRACE-FO. Wtedy prawdopodobnie firma była najbliżej sukcesu. Połówka osłony spadła zaledwie 50 metrów od statku. We wszystkich przypadkach osłony wylądowały jednak w wodzie w całości i na zdjęciach udostępnionych przez Elona Muska i SpaceX wyglądało, że nie zostały znacząco uszkodzone. 

Jeśli SpaceX uda się z powodzeniem złapać połowę osłony przy pomocy statku Mr. Steven, można spodziewać się, że do floty dołączą kolejne statki przeznaczone do tego zadania. Drugi statek będzie potrzebny na zachodnim wybrzeżu, aby złapać drugą połowę osłony, a kolejne dwa będą potrzebne na wschodnim wybrzeżu, skąd firma przeprowadza najwięcej startów.

Osłona ładunku z misji Iridium/GRACE-FO podczas próby odzysku (Źródło: SpaceX)

Źródła: Teslarati (1), Teslarati (2), Elon Musk (1), Elon Musk (2), Elon Musk (3), Elon Musk (4), Elon Musk (5), SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl