2 lutego o godzinie 21:27 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i wyniosła na orbitę heliosynchroniczną tajnego satelitę dla NRO w ramach misji NROL-87.

Udany start z tajną misją NROL-87

czwartek, 3 lutego 2022 13:31 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-87 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-87 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-87 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją NROL-87 (Źródło: SpaceX)

2 lutego o godzinie 21:27 czasu polskiego (20:27 UTC) rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii i wyniosła na orbitę heliosynchroniczną satelitę dla Narodowego Biura Rozpoznania (NRO) w ramach misji NROL-87.

Na orbitę dostarczony został tajny satelita szpiegowski, którego dokładne przeznaczenie nie jest znane. Lot drugiego stopnia nie był pokazywany na żywo ze względu na charakter misji. 130 minuty po starcie NRO potwierdziło, że misja zakończyła się sukcesem. Więcej na temat ładunku oraz misji można przeczytać w artykule opublikowanym przed startem.

Podczas tego lotu wykorzystany został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który w dalszej części roku ma zostać użyty podczas kolejnej misji dla NRO. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie Landing Zone 4 w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii.

Planowano także odzyskanie osłon ładunku rakiety poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Spokojnego i wciągnięcie ich na pokład statku NRC Quest. Jak na razie nie wiadomo, czy udało się odzyskać osłony w dobrym stanie.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: NRO, SpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl