Po udanym powrocie do lotów, podczas którego na orbitę zostało wyniesione 10 pierwszych satelitów Iridium NEXT, a pierwszy stopień wylądował na autonomicznej barce JRTI, SpaceX kontynuuje starty. Obecnie na luty zaplanowane są obecnie aż trzy loty.

Wieści dotyczące nadchodzących startów

wtorek, 24 stycznia 2017 22:20 (edytuj)
Wieści dotyczące nadchodzących startów

Po udanym powrocie do lotów, podczas którego na orbitę zostało wyniesione 10 pierwszych satelitów Iridium NEXT, a pierwszy stopień wylądował na autonomicznej barce JRTI, SpaceX kontynuuje starty. Na luty zaplanowane są obecnie aż trzy loty.

Pierwszą misją ma być wyniesienie na geostacjonarną orbitę transferową satelity EchoStar 23 przy pomocy rakiety Falcon 9. Będzie to pierwszy start z Cape Canaveral od czasu wrześniowej katastrofy, a jednocześnie pierwszy w historii SpaceX lot z platformy startowej LC-39A, z której w przeszłości startowały rakiety Saturn V (podczas misji programu Apollo) oraz promy kosmiczne. W związku z problemami z nową platformą, których należało się spodziewać, start był już kilkakrotnie przekładany. Obecnie jest on zaplanowany najwcześniej na 3 lutego, zakładając że wszystko pójdzie zgodnie z planem i platforma będzie gotowa do przeprowadzenia testu statycznego i startu. Pierwszy raz od kwietnia 2015 nie odbędzie się próba lądowania pierwszym stopniem rakiety, co wynika z bardzo dużej masy satelity EchoStar 23 (5500 kg). Do końca roku SpaceX planuje rozpocząć korzystanie z ulepszonej wersji rakiety Falcon 9, tzw. Block 5 (o której Elon Musk wspominał m.in. w ostatnim AMA), która umożliwi lądowanie nawet w przypadku tak ciężkich satelitów.

Kolejna misja to CRS-10, czyli wyniesienie na orbitę statku Dragon, który dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną zapasy, sprzęt niezbędny do przeprowadzenia eksperymentów naukowych w warunkach mikrograwitacji, takich jak hodowanie komórek macierzystych czy badanie rozwoju przeciwciał, a także instrumenty do eksperymentów NASA związanych z badaniem klimatu. Obecnie start zaplanowany jest na 15 lutego z platformy LC-39A w Cape Canaveral. Ze względu na użycie tej samej platformy, ewentualne opóźnienie misji EchoStar 23 z pewnością spowoduje przełożenie daty startu. Spodziewana jest próba lądowania pierwszego stopnia na lądzie, na platformie LZ-1. Jeżeli data lotu nie ulegnie znaczącemu przesunięciu, możemy być świadkami pierwszego w historii lądowania przy dziennym świetle na lądzie.

Ostatnia misja zaplanowana obecnie na luty jest szczególnie ciekawa, ponieważ będzie to pierwszy w historii lot używanego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Satelita SES-10 zostanie wyniesiony na geostacjonarną orbitę transferową z platformy LC-39A w Cape Canaveral. Najwcześniejsza możliwa data startu to 22 lutego, ale ze względu na opóźnienia jakie wystąpiły w związku z wykorzystaniem nowej platformy startowej, jest niemal pewne że start zostanie przełożony co najmniej o tydzień. Nie pojawiły się dotychczas informacje na temat lądowania pierwszego stopnia podczas tej misji, ale prawdopodobnie należy się spodziewać próby lądowania na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim.

Źródła: Twitter NSF, Twitter Elona Muska, Twitter Elona Muska, Nasaspaceflight.com, NASA, Reddit, Spaceflightnow.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl