Ostatnia aktualizacja: niedziela, 21 października 2018 12:21

SSO-A

Numer misji 71
Data 19 listopada 2018, 19:30 czasu polskiego
Miejsce startu VAFB SLC-4E 
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 15 małych satelitów i 56 cubesatów
Docelowa orbita heliosynchroniczna (polarna, LEO)
Klient Spaceflight
2018-11-19 19:30

Jest to pierwsza w pełni dedykowana misja firmy Spaceflight, która oferuje umieszczanie na orbicie niewielkich satelitów. Podczas SSO-A na orbitę ma trafić 15 małych satelitów oraz 56 satelitów typu cubesat. Należą one do ponad 35 klientów pochodzących z 18 krajów świata.

Zdaniem Hansa Koenigsmanna, który udzielił krótkiego wywiadu dziennikarzom podczas IAC 2018, w czasie tej misji prawdopodobnie zostanie użyty pierwszy stopień rakiety, który wcześniej brał udział w dwóch misjach. Jeśli tak się stanie, będzie to pierwszy raz, kiedy jeden booster Falcona 9 zostanie wykorzystany trzykrotnie. 

Podczas tego lotu na orbitę wyniesiony zostanie między innymi polski satelita PW-Sat2, który powstał na Politechnice Warszawskiej. Jest to cubesat o rozmiarze 2U, którego głównym celem jest przetestowanie żagla o powierzchni 4 m² służącego do deorbitacji. Zadaniem żagla jest zwiększenie powierzchni satelity, a w efekcie oporu aerodynamicznego, który na niskich orbitach wciąż jest istotnym czynnikiem hamującym. Dodatkowo mają zostać przetestowane rozkładane panele słoneczne, czujnik Słońca oraz algorytmy sterowania satelitą.

Osoby bardziej zainteresowane tym satelitą mogą znaleźć jego oprogramowanie i dokumentację tutaj:

Źródła: Spaceflight, PW-Sat2, Gunter's Space Page, KARI

Najbliższy start
Es'hail 2
Data 14 listopada 2018
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Es'hail 2, 2x AMSAT P4A
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony