Spaceflight SSO-A: SmallSat Express

Aktualizacja: niedziela, 11 października 2020 20:38 (edytuj)
Numer misji #71  
Data 3 grudnia 2018, 19:34:05 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe 28 minut
Materiały prasowe Spaceflight SSO-A: SmallSat Express Press Kit
Miejsce startu VAFB SLC-4E  Pokaż lokalizację VAFB SLC-4E w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1046.3
Ładunek 15 mikrosatelitów i 49 cubesatów
Masa ładunku ok. 4000 kg
Docelowa orbita heliosynchroniczna (polarna, LEO)
Klient Spaceflight
Spaceflight SSO-A: SmallSat Express

Jest to pierwsza w pełni dedykowana misja firmy Spaceflight, która oferuje umieszczanie na orbicie niewielkich satelitów. Podczas SSO-A na orbitę trafiło 15 mikrosatelitów oraz 49 satelitów typu cubesat. Należą one do 34 klientów pochodzących z 17 krajów świata.

W czasie tej misji został użyty pierwszy stopień rakiety, który wcześniej brał udział w dwóch misjach: Bangabandhu-1 oraz Merah Putih. Był to pierwszy booster Falcona 9, który zostanie wykorzystany trzykrotnie.

Podczas tego lotu na orbitę wyniesiony został między innymi polski satelita PW-Sat2, który powstał na Politechnice Warszawskiej. Jest to cubesat o rozmiarze 2U, którego głównym celem jest przetestowanie żagla o powierzchni 4 m² służącego do deorbitacji. Zadaniem żagla jest zwiększenie powierzchni satelity, a w efekcie oporu aerodynamicznego, który na niskich orbitach wciąż jest istotnym czynnikiem hamującym. Dodatkowo mają zostać przetestowane rozkładane panele słoneczne, czujnik Słońca oraz algorytmy sterowania satelitą.

Osoby bardziej zainteresowane tym satelitą mogą znaleźć jego oprogramowanie i dokumentację tutaj:

Lista mikrosatelitów, które zostały dostarczone na orbitę podczas tej misji:

 • Capella-1
  Satelita należący do firmy Capella Space z Kalifornii, który ma być demonstratorem technologii dla planowanej konstelacji Capella Synthetic Aperture Radar. Satelity mają wykorzystywać radar w paśmie X, aby uzyskiwać zdjęcia pogodowe w rozdzielczości do 0,5 m za pomocą rozkładanej anteny o rozmiarze prawie 30 metrów. Docelowo konstelacja ma liczyć 36 satelitów na 12 płaszczyznach orbitalnych.

 • ESEO (European Student Earth Orbiter)
  Jest to projekt tworzony przez studentów w ramach projektów Biura Edukacji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Satelita ma wykonywać zdjęcia Ziemi, mierzyć poziom promieniowania oraz testować technologie dla kolejnych misji edukacyjnych. Ma także pozwolić radioamatorom na odbieranie danych oraz telemetrii na Ziemi. Satelita realizuje cele edukacyjne, do których należy umożliwienie studentom pracy nad rzeczywistymi, wymagającymi projektami związanymi z kosmosem, aby pomóc wykształcić przyszłe pokolenie wykwalifikowanych inżynierów kosmicznych.

 • Eu:CROPIS (Euglena and Combined Regenerative Organic-Food Production in Space)
  Satelita stworzony przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR), który ma badać wzrost roślin w warunkach mniejszego przyciągania grawitacyjnego niż na Ziemi. Satelita będzie obracał się wokół własnej osi, dzięki czemu będzie mógł symulować przyspieszenie grawitacyjne panujące na Księżycu (0,16 g) lub na Marsie (0,38 g). Na pokładzie satelity znajdą się dwie szklarnie – pierwsza z nich będzie działała w warunkach księżycowych przez pierwsze 6 miesięcy, druga w warunkach marsjańskich przez kolejne 6 miesięcy.

 • eXCITe (eXperiment for Cellular Integration Technologies)
  Misja ta ma przetestować możliwość budowania satelitów z modularnych części, tzw. „satletów”. Są to niewielkie moduły, które zapewniają satelicie różne funkcje, dzieląc między sobą dane oraz zasilanie. Podczas misji sprawdzone mają zostać m.in. zdolność do przetrwania startu, utrzymywanie odpowiednich warunków termicznych na orbicie oraz komunikacja z Ziemią. Satelita został zbudowany przez firmę NovaWurks dla DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności USA).

 • FalconSat-6
  Jest to zbudowany przez Akademię Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych satelita, na pokładzie którego na orbitę trafi pięć ładunków. Najważniejszy z nich to silnik Halla, którego nie udało się prawidłowo przetestować podczas lotu poprzedniego satelity. Towarzyszyć mu będzie eksperyment badający m.in. zanieczyszczenie związane z uruchamianiem silnika Halla oraz odgazowywanie satelity. Przetestowane zostaną również systemy związane ze świadomością sytuacyjną w kosmosie i nowe technologie paneli słonecznych oraz zbadana zostanie propagacja fal w jonosferze.

 • BlackSky Global-2
  Jest to jeden z satelitów powstającej konstelacji BlackSky należącej do firmy Spaceflight Industries, której celem ma być obserwacja Ziemi w rozdzielczości ok. 1 m. Jest to druga wersja satelity (Block 2), ulepszona w stosunku do satelitów testowych, mająca większe panele słoneczne i mogąca wykonywać zdjęcia w czterech długościach fal, a także zdjęcia panchromatyczne. Satelita ma pracować na orbicie przez trzy lata. Pełna konstelacja, składająca się z 60 satelitów, jest planowana na 2019 rok.

 • Hawk A, Hawk B, Hawk C
  HawkEye 360, firma z siedzibą w stanie Virginia, pracuje nad stworzeniem sieci satelitów, która za pomocą częstotliwości radiowych pomoże w monitorowaniu transportu w powietrzu, na lądzie i na ziemi, a także będzie zapewniać asystę w sytuacjach kryzysowych. Będzie to więc w praktyce cywilny system rozpoznania elektromagnetycznego (tzw. SIGINT). Konstelacja satelitów będzie zbierać informacje o sygnałach radiowych na całym świecie, co pozwoli na mapowanie oraz analizę częstotliwości radiowych. Podczas tego startu na orbitę trafią pierwsze trzy satelity testowe.

 • ICEYE-X2
  Jest to prototyp, drugi satelita testowy, mający sprawdzić technologię niezbędną do stworzenia konstelacji obrazującej Ziemię za pomocą technologii radarowej. Konstelacja ma dostarczać obrazy niemalże w czasie rzeczywistym. Twórcą i operatorem satelity jest firma ICEYE z Finlandii, której współzałożycielem jest Polak, Rafał Modrzewski. W budowie satelity uczestniczył również polski podwykonawca.

 • KazSTSAT
  Satelita obserwacyjny należący do firmy Ghalam LLP z Kazachstanu, zbudowany we współpracy z firmą Surrey Satellite Technology Ltd (SSTL) na bazie platformy SSTL-X50 Earthmapper. Może on robić zdjęcia o rozdzielczości 22 metrów w wielu różnych widmach. W ciągu pięciu dni satelita ma wykonywać zdjęcia całej planety, dzięki czemu może być wykorzystywany do zastosowań wymagających częstego obrazowania tej samej lokalizacji, takich jak obserwowanie upraw, monitorowanie powodzi, ocenianie jakości wody, monitorowanie lasów, czy zarządzanie kryzysowe. Satelita dołączy do zarządzanej przez firmę SSTL konstelacji DMCii wykorzystywanej m.in. do łagodzenia skutków klęsk żywiołowych.

 • NEXTSat-1
  Koreański satelita, który powstał w Koreańskim Instytucie Nauki i Technologii (KAIST). Ma on przetestować ustandaryzowaną platformę dla małych satelitów oraz przeprowadzić weryfikację technologii, które zwiększą możliwości niezależnego działania Korei w przestrzeni kosmicznej, m.in. w obszarach monitorowania globalnego środowiska oraz obserwacji astronomicznych. Dzięki satelicie koreańscy naukowcy zyskają również możliwość pracy i nabywania doświadczenia w sektorze kosmicznym. Na pokładzie satelity znajdzie się instrument mający wykrywać strumienie cząstek o energiach rzędu 10 MeV w okolicach Ziemi oraz spektrometr mający obserwować kosmiczne promieniowanie tła oraz pobliskie galaktyki, celem badania historii powstawania gwiazd.

 • SkySat-14, SkySat-15
  Komercyjne satelity obserwacyjne należące do firmy Planet Labs, mające wykonywać zdjęcia Ziemi, panchromatyczne oraz na wielu długościach fal. Każdy satelita ma na pokładzie teleskop oraz detektor CMOS wysokiej rozdzielczości, co umożliwia robienie zdjęć o rozdzielczości do ok. 1,1 m. Satelita ma pracować na wysokości ok. 500 km nad Ziemią, natomiast w przyszłości firma planuje również umieszczanie satelitów na niższych orbitach, co umożliwi wykonywanie zdjęć planety w wyższej rozdzielczości.

 • STPSat-5
  Eksperymentalny satelita dla Departamentu Obrony USA, zbudowany przez firmę Sierra Nevada Corporation na bazie platformy SN-50. Na jego pokładzie znajdą się cztery ładunki, dostarczone przez Dowództwo Morskich i Kosmicznych Systemów Wojennych (SPAWAR), Akademię Sił Powietrznych USA (USAFA), Morskie Laboratorium Badawcze (NRL) oraz Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych (AFRL). Badane będą m.in. gęstość oraz częstotliwość plazmy.

Test statyczny przed misją przeprowadzono 16 listopada.

Źródła: Spaceflight, PW-Sat2, Gunter's Space Page (1), Chris Bergin, SpaceX (1), Forum NSF, Gunter's Space Page (2), Gunter's Space Page (3)Gunter's Space Page (4)Gunter's Space Page (5)Gunter's Space Page (6)Gunter's Space Page (7)Gunter's Space Page (8)Gunter's Space Page (9), ICEYEGunter's Space Page (10), SST-US, DMCiiGunter's Space Page (11), KASIGunter's Space Page (12)Gunter's Space Page (13), Sierra Nevada CorporationSpaceX (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl