Ax-2

Aktualizacja: poniedziałek, 22 maja 2023 15:29 (edytuj)
Numer misji #238
Data 21 maja 2023, 23:37:09 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Ax-2 Press Kit
Pogoda 60%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1080.1
Ładunek Freedom – Dragon 2 (D2-17/C212.2)
Docelowa orbita LEO
Klient Axiom Space
Ax-2
Załoga misji
Peggy Whitson
Peggy Whitson
Była astronautka NASA, została wyselekcjonowana w 1996 roku. Była członkiem Ekspedycji 5 do ISS od czerwca do grudnia 2002 roku, docierając na stację z misją STS-111 i wracając z misją STS-113. Brała udział w misji Sojuz TMA-11, przebywając na ISS jako członek Ekspedycji 16 od października 2007 roku do kwietnia 2008 roku. Była także członkiem Ekspedycji 50, 51 i 52 od listopada 2016 roku do września 2017 roku, docierając na stację z misją Sojuz MS-03 i wracając z misją Sojuz MS-04. Łącznie spędziła w kosmosie 665 dni, co jest rekordem, jeśli chodzi o kobiety oraz o amerykańskich astronautów. Brała udział w dziesięciu spacerach kosmicznych, spędzając poza stacją łącznie ponad 60 godzin. Była liderem Biura Astronautów NASA, dwukrotnie była dowódcą ISS. Obecnie jest dyrektorem ds. lotów załogowych w firmie Axiom Space. Podczas misji Ax-2 będzie pełniła rolę dowódcy.
John Shoffner
John Shoffner
Posiada ponad 8500 godzin nalotu na statkach powietrznych, jest weteranem pokazów lotniczych, ma uprawnienia do pilotowania różnorodnych samolotów i helikopterów, w tym myśliwców. Założył firmę Dura-Line Corporation, która rozwijała technologie związane z kablami światłowodowymi od lat osiemdziesiątych. Rywalizował w wielu sportach, m.in. w kolarstwie, kajakarstwie górskim, narciarstwie wodnym, wykonał także ponad trzy tysiące skoków ze spadochronem. W 2012 roku założył zespół J2-Racing, który startuje w wyścigach samochodowych w klasie GT3. Sam wielokrotnie startował w 24-godzinnym wyścigu na torze Nürburgring, trzykrotnie kończąc wyścig w pierwszej dwudziestce oraz trzykrotnie stając na podium w swojej kategorii. Podczas misji Ax-2 będzie pełnił rolę pilota.
Ali AlQarni
Ali AlQarni
Został wyselekcjonowany jako astronauta Saudyjskiej Komisji Kosmicznej, organizacji rządowej Arabii Saudyjskiej, w 2023 roku. Posiada ponad 12 lat doświadczenia i 2387 godzin nalotu na wielu rodzajach statków powietrznych, najczęściej pilotował samoloty F-15SA służąc w Królewskich Saudyjskich Siłach Powietrznych. Posiada tytuł licencjata nauk aerokosmicznych uzyskany na Akademii Powietrznej Króla Fajsala w Riyadh. Brał udział w treningach survivalowych, treningach w wirówce oraz misjach wojskowych. Jest entuzjastą sportu, uprawia skoki na bungee oraz górskie wędrówki. Podczas misji Ax-2 będzie pełnił rolę specjalisty misji.
Rayyanah Barnawi
Rayyanah Barnawi
Została wyselekcjonowana jako astronautka Saudyjskiej Komisji Kosmicznej, organizacji rządowej Arabii Saudyjskiej, w 2023 roku. Jest naukowcem w obszarze nauk biomedycznych, prawie od dziesięciu lat badając nowotworowe komórki macierzyste. Posiada tytuł magistra nauk biomedycznych uzyskany na Uniwersytecie Alfaisal w Arabii Saudyjskiej oraz tytuł licencjata nauk biomedycznych uzyskany na Uniwersytecie Otago w Nowej Zelandii. Będzie pierwszą saudyjską kobietą w kosmosie. Brała udział w treningu latania w wingsuicie, treningu w wirówce oraz treningu hipoksyjnym. Podczas misji Ax-2 będzie pełniła rolę specjalistki misji, skupiając się na badaniach związanych z komórkami macierzystymi i rakiem piersi.

Ax-2 to druga prywatna załogowa misja do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) organizowana przez firmę Axiom Space. Wykorzystana została załogowa kapsuła Dragon 2 Freedom, która wcześniej brała udział w misji Crew-4 do ISS.

Załoga podczas trwającego około osiem dni pobytu na ISS przeprowadzi ponad dwadzieścia eksperymentów naukowych i demonstracji technologicznych.

Była to pierwsza w historii misja załogowa rakiety Falcon 9 i kapsuły Dragon, podczas której pierwszy stopień rakiety wylądował nie na autonomicznej platformie na oceanie, lecz na lądzie, na platformie Landing Zone 1.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl