Crew-4

Aktualizacja: czwartek, 26 maja 2022 11:54 (edytuj)
Numer misji #158  
Data 27 kwietnia 2022, 09:52:55 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Crew-4 Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania ASOG
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1067.4
Ładunek Freedom – Dragon 2 (D2-12/C212.1)
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
Crew-4
Załoga misji
Kjell Lindgren
Kjell Lindgren
Otrzymał doktorat w dziedzinie medycyny na Uniwersytecie Kolorado, ukończył specjalizację w medycynie lotniczej i kosmicznej. Był członkiem zespołu spadochronowego w Akademii Sił Powietrznych, służąc m.in. jako instruktor i kierownik skoków. W NASA pracuje od 2017 roku, był chirurgiem lotniczym w programach treningowych ISS oraz zastępcą chirurga załogi misji STS-130 oraz Ekspedycji 24 do ISS. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2019 roku. Brał udział w misji Sojuz TMA-17M, przebywając na ISS jako członek Ekspedycji 44 i 45 od lipca do grudnia 2015 roku. Brał udział w dwóch spacerach kosmicznych, łącznie przebywając ponad 15 godzin poza stacją. Podczas misji Crew-4 będzie pełnił rolę dowódcy.
Robert Hines
Robert Hines
Przez ponad 21 lat służył w Siłach Powietrznych USA jako instruktor, pilot myśliwca oraz pilot testowy. Uczestniczył w operacjach na Bliskim Wschodzie i w Afryce, a także w misjach wspierających NATO w Europie. Łącznie brał udział w 76 misjach bojowych. Od 2012 roku pracował dla NASA jako pilot badawczy latając w misjach naukowych. Posiada ponad 3500 godzin nalotu na 50 typach statków powietrznych. Został wyselekcjonowany jako astronauta NASA w 2017 roku, był m.in. technicznym liderem ze strony astronautów w programie rozwoju kapsuły Orion oraz asystował zespołom w programie HLS przy projektowaniu kabin załogowych dla lądowników księżycowych. Podczas misji Crew-4 będzie pełnił rolę pilota.
Samantha Cristoforetti
Samantha Cristoforetti
Posiada tytuł magistra w dziedzinie inżynierii mechanicznej ze specjalizacją w napędach lotniczych i kosmicznych oraz lekkich strukturach, który otrzymała na Monachijskim Uniwersytecie Technicznym. Służyła jako pilot we Włoskich Siłach Powietrznych osiągając stopień porucznika. Posiada ponad 500 godzin nalotu na sześciu typach wojskowych statków powietrznych. Została wyselekcjonowana jako astronautka ESA w 2009 roku. Brała udział w misji Sojuz TMA-15M, przebywając na ISS jako członkini Ekspedycji 42 i 43 od listopada 2014 roku do czerwca 2015 roku. Pracowała w Europejskim Centrum Astronautów, brała udział w 10-dniowej misji NASA do jedynej podwodnej stacji badawczej na świecie, Aquarius. Podczas misji Crew-4 będzie pełniła rolę specjalistki misji.
Jessica Watkins
Jessica Watkins
Posiada doktorat w dziedzinie geologii uzyskany na Uniwersytecie Kalifornijskim. Badała mechanizmy związane z osuwiskami na Marsie i na Ziemi. Współpracowała z zespołem łazika Curiosity, uczestnicząc w planowaniu codziennych zadań pojazdu, testowaniu właściwości fizycznych marsjańskich skał, czy badaniu geologicznej historii krateru Gale. Odbywała liczne staże w NASA, podczas których m.in. badała asteroidy bliskie Ziemi i pomagała w testowaniu projektów systemów dla przyszłych misji marsjańskich. Była głównym geologiem podczas analogowej misji NASA w Marsjańskiej Pustynnej Stacji Badawczej. Została wyselekcjonowana jako astronautka NASA w 2017 roku. Brała udział w 10-dniowej misji NASA do jedynej podwodnej stacji badawczej na świecie, Aquarius. Podczas misji Crew-4 będzie pełniła rolę specjalistki misji.

Logo misji przygotowane przez agencje kosmiczneCzwarta operacyjna misja załogowa SpaceX w ramach programu komercyjnych lotów załogowych NASA (ang. Commercial Crew). Rakieta Falcon 9 wraz z załogową kapsułą Dragon 2 na szczycie dostarczyły czteroosobową załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), gdzie pozostanie ona przez około pół roku. Astronauci stali się członkami Ekspedycji 67 na ISS. Użyta została nowa kapsuła Dragon nosząca nazwę Freedom.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech misjach: CRS-22 w czerwcu 2021 roku, Crew-3 w listopadzie 2021 roku oraz Turksat 5B w grudniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie na Oceanie Atlantyckim.

Powiązane wiadomości

Zobacz wszystkie powiązane

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl