CRS-28

Aktualizacja: wtorek, 6 czerwca 2023 11:02 (edytuj)
Numer misji #242  
Data 5 czerwca 2023, 17:47:00 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe CRS-28 Press Kit
Pogoda 60%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania ASOG
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1077.5
Ładunek Dragon 2 (D2-18/C208.4), iROSA 1A, iROSA 1B
Masa ładunku Dragon 2 + 3304 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
CRS-28

Dwudziesta ósma misja zaopatrzeniowa SpaceX do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), ósma misja z drugiej fazy programu NASA CRS (ang. Commercial Resupply Services), którego celem jest wynoszenie towaru na ISS przez prywatne firmy.  Towarowa wersja kapsuły Dragon 2 dostarczy na stację zapasy, części zamienne i sprzęt do eksperymentów naukowych.

Tym razem na ISS trafi między innymi trzeci zestaw nowych paneli słonecznych dla stacji, nazywanych iROSA. Zestawy nowych rozwijanych paneli są montowane w taki sposób, że zasłaniają część starych, coraz bardziej zdegradowanych paneli. Docelowo moc generowana przez stację ma wzrosnąć ze 160 kilowatów do 215 kilowatów.

Podczas tego lotu wykorzystana została towarowa kapsuła Dragon 2, która brała wcześniej udział w trzech misjach do ISS: CRS-21 od grudnia 2020 roku do stycznia 2021 roku, CRS-23 od sierpnia do października 2021 roku oraz CRS-25 od lipca do  sierpnia 2022 roku. Był to pierwszy towarowy statek Dragon 2, który odbył czwarty lot na orbitę. Pojazd ma pozostać na stacji przez około trzy tygodnie.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl