Psyche

Aktualizacja: piątek, 5 kwietnia 2024 11:26 (edytuj)
Numer misji #276  
Data 13 października 2023, 16:19:43 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Psyche Press Kit
Pogoda 40%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1, Landing Zone 2
Rakieta Falcon Heavy
Booster 1079.1 (środkowy), 1064.4, 1065.4 (boczne)
Ładunek Psyche
Masa ładunku 2800 kg
Docelowa orbita heliocentryczna
Klient NASA
Psyche

Psyche to należąca do NASA sonda, która ma zbadać metaliczną planetoidę (16) Psyche znajdującą się w pasie planetoid, około trzy razy dalej od Słońca niż Ziemia. Jej średnica to 210 kilometrów i w przeciwieństwie do większości planetoid, które zwykle składają się ze skał lub lodu, jest ona zbudowana przede wszystkim z metalicznego żelaza i niklu, podobnie jak jądro Ziemi. Naukowcy podejrzewają, że (16) Psyche może być dawnym jądrem planety, nawet wielkości Marsa, która straciła zewnętrzne skaliste warstwy miliardy lat temu z powodu kolizji z innymi obiektami. Misja ma pozwolić na scharakteryzowanie geologii, kształtu, składu, pola magnetycznego oraz dystrybucji masy planetoidy. Naukowcy spodziewają się, że pomoże ona lepiej zrozumieć proces formowania się planet.

Sonda Psyche podczas przygotowań do lotu (Źródło:NASA)Sonda została zbudowana przez firmę SSL na bazie platformy satelitarnej SSL-1300. Jest ona wyposażona w kamerę multispektralną, spektrometr promieniowania gamma oraz neutronów, magnetometr oraz urządzenie do szczegółowego pomiaru pola grawitacyjnego planetoidy przy pomocy promieniowania mikrofalowego. Dodatkowo pojazd posiada eksperymentalny laserowy system komunikacyjny.

Sonda ma wejść na orbitę (16) Psyche w sierpniu 2029 roku, wykorzystując asystę grawitacyjną Marsa w 2026 roku. Jako napęd będzie ona wykorzystywać silnik jonowy.

Podczas tego lotu wykorzystany został nowy środkowy stopień rakiety oraz boczne stopnie, które brały wcześniej udział w trzech misjach rakiety Falcon Heavy – USSF-44 w listopadzie 2022 roku, USSF-67 w styczniu 2023 roku oraz Hughes JUPITER 3 w lipcu 2023 roku. Po oddzieleniu się od reszty rakiety boczne stopnie wylądowały na platformach Landing Zone 1 i Landing Zone 2 na Cape Canaveral.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl