USSF-44

Aktualizacja: niedziela, 8 stycznia 2023 17:10 (edytuj)
Numer misji #192
Data 1 listopada 2022, 14:41 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe 30 minut
Materiały prasowe USSF-44 Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1, Landing Zone 2
Rakieta Falcon Heavy
Booster 1066.1 (środkowy), 1064.1, 1065.1 (boczne)
Ładunek Shepherd Demonstration, LDPE ESPA-2, Alpine, LINUSS A1, LINUSS A2, Tetra 1
Masa ładunku poniżej 3719 kg
Docelowa orbita GEO
Klient U.S. Space Force
USSF-44

Start z ładunkiem dla Sił Kosmicznych USA w ramach programu wynoszenia na orbitę ładunków związanych z bezpieczeństwem narodowym USA – EELV (ang. Evolved Expendable Launch Vehicle), który obecnie przemianowano na NSSL (ang. National Security Space Launch). Będzie to pierwsza tego typu misja, podczas której wykorzystana zostanie rakieta Falcon Heavy, a także pierwsza misja SpaceX bezpośrednio na orbitę geostacjonarną (GEO).

Na szczycie rakiety umieszczone zostały dwa ładunki. Pierwszy z nich, Shepherd Demonstration, to pojazd, na którego pokładzie umieszczono mniejsze ładunki. Ich celem jest przetestowanie technologii i redukcja ryzyka dla przyszłych misji wojskowych. Drugi ładunek, LDPE ESPA-2, to zbudowany przez firmę Northrop Grumman satelita z własnym napędem oraz możliwością uwalniania na orbicie mniejszych satelitów. Na jego pokładzie znalazły się trzy ładunki hostowane oraz trzy ładunki, które potem miały zostać wypuszczone na orbitę. Prawdopodobnie pierwszy z nich to Tetra 1, mikrosatelita, który ma pozwolić wojsku na prototypowanie misji, taktyk, technik działania oraz procedur w pobliżu orbity geostacjonarnej. Kolejny to najprawdopodobniej satelity firmy Lockheed Martin, LINUSS A1 i A2, które mają przetestować manewry na orbicie przy pomocy miniaturowych systemów napędowych oraz inne technologie potrzebne podczas serwisowania satelitów w przyszłości. Ostatni to satelita Alpine firmy Millenium Space Systems, który ma przetestować technologie dla satelitów geostacjonarnych. Według zapytania ofertowego łączna masa ładunku miała być nie większa niż ok. 3719 kg.

Wszystkie boostery Falcona Heavy użyte podczas tego lotu były nowe. Boczne boostery wylądowały na platformach Landing Zone 1 oraz Landing Zone 2, środkowy stopień natomiast nie został odzyskany.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl