Starship Flight Test

Aktualizacja: środa, 3 maja 2023 13:00 (edytuj)
Numer misji #229
Data 20 kwietnia 2023, 15:33:08 czasu polskiego
Status Porażka
Okno startowe 62 minuty
Materiały prasowe Starship Flight Test Press Kit
Miejsce startu Starbase Orbital Pad A  Pokaż lokalizację Starbase Orbital Pad A w Google Maps
Rakieta Starship
Booster Booster 7, Ship 24
Docelowa orbita LEO (z perygeum w atmosferze)
Klient SpaceX
Starship Flight Test

Pierwszy testowy lot pełnej dwustopniowej rakiety Starship, budowanej przez SpaceX nowej rakiety w pełni wielokrotnego użytku, która ma umożliwić załogowe misje na Księżyc i na Marsa, a także znacząco obniżyć koszty dostępu do orbity okołoziemskiej. Jako że był to pierwszy lot, SpaceX oceniało sukces tego testu na podstawie tego, jak wiele nauki będzie można z niego wyciągnąć, aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu kolejnych misji.

Po starcie z orbitalnej platformy w ośrodku Starbase w Boca Chica w Teksasie drugi stopień, Starship, miał zostać umieszczony na bardzo niskiej orbicie okołoziemskiej i wejść ponownie w atmosferę nad powierzchnią Oceanu Spokojnego w pobliżu Hawajów. Nie była planowana próba pionowego lądowania.

Pierwszy stopień, Super Heavy, po oddzieleniu się drugiego stopnia miał wrócić w pobliże wybrzeża Teksasu i wykonać symulowane lądowanie nad powierzchnią Zatoki Meksykańskiej.

Starship wystartował z platformy, lecz po nieco ponad dwóch minutach, przed separacją stopni, rakieta wpadła w rotację i doszło do przerwania lotu i jej zniszczenia.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl