Starlink-2

Aktualizacja: poniedziałek, 18 stycznia 2021 11:24 (edytuj)
Numer misji #84  
Data 11 listopada 2019, 15:56:00 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Starlink 2 Press Kit
Pogoda 80%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1048.4
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Masa ładunku ok. 15600 kg
Docelowa orbita LEO
Klient SpaceX
Starlink-2

Starlink-2 (Starlink V1.0 L1) to druga dedykowana misja z satelitami należącymi do budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, mającej zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie za pomocą satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Na orbitę trafiło kolejne 60 satelitów Starlink.

W porównaniu do testowej serii satelitów pięciokrotnie zwiększono przepustowość, podwojono liczbę wiązek, jakie może generować pojedynczy satelita oraz dodano system anten pracujących w paśmie Ka. Satelity zostały także zmodyfikowane w taki sposób, aby spalać się w 100% podczas wejścia w atmosferę. Masa pojedynczego satelity wynosi ok. 260 kg, czyli o ok. 33 kg więcej w porównaniu do serii testowej.

Podczas tej misji po raz pierwszy booster Falcona 9 został wykorzystany po raz czwarty. Wziął on wcześniej udział w misjach Iridium-7 w lipcu 2018 roku, SAOCOM 1A w październiku 2018 roku oraz Nusantara Satu w lutym 2019 roku. Osłony ładunku, które wykorzystane zostały podczas tego lotu, brały wcześniej udział w misji Arabsat-6A w kwietniu 2019 roku, kiedy to wylądowały gładko na powierzchni oceanu. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Pierwotnie planowany był także odzysk osłon ładunku za pomocą statków GO Ms. Tree oraz GO Ms. Chief, jednakże zrezygnowano z podjęcia próby, obawiając się o stan struktury do łapania osłon na pokładzie statków, po tym jak doświadczyły one ciężkich warunków na oceanie podczas podróży z Portu Canaveral do miejsca planowanego odzysku osłon.

Test statyczny przed misją odbył się 5 listopada.

Źródła: Launch Photography by Ben Cooper, NASASpaceFlight.com (1), (2)Spaceflight Now (1), (2), SpaceNews.comMichael Baylor, Chris Bergin, SpaceX (1), (2), US Launch Schedule

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl