Transporter-1

Aktualizacja: czwartek, 21 stycznia 2021 15:37 (edytuj)
2021-01-22 15:24
Numer misji #114  
Data 22 stycznia 2021, 15:24 czasu polskiego
Okno startowe 58 minut
Pogoda 80%
Miejsce startu CCSFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCSFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1058.5
Ładunek ok. 77 małych satelitów, 10 satelitów konstelacji Starlink
Docelowa orbita SSO (polarna, LEO)
Klient Spaceflight, Exolaunch, Nanoracks, inni
Transporter-1

Pierwsza dedykowana misja programu wynoszenia na orbitę małych satelitów SpaceX, SmallSat Rideshare. Na orbitę heliosynchroniczną wyniesione zostanie kilkadziesiąt małych satelitów dla różnych klientów, w tym satelity zakontraktowane przez pośredników – firmy Spaceflight, Exolaunch i Nanoracks – a także bezpośrednio przez SpaceX.

Pojazd transferowy SHERPA-FX przed integracją (Źródło: Spaceflight)Spaceflight ma podczas tego startu wynieść na orbitę pierwszego satelitę SHERPA-FX, który może hostować dodatkowy ładunek, a także ma służyć do transferu innych satelitów na docelową orbitę i wypuszczania ich. Podczas tej misji, nazywanej przez Spaceflight SXRS-3, na orbitę trafić ma 6 mikrosatelitów, 10 cubesatów oraz 2 ładunki hostowane.

Niemiecka firma Exolaunch podpisała kontrakty na wyniesienie podczas tej misji 30 małych satelitów dla swoich klientów, w tym prawdopodobnie 26 pikosatelitów SpaceBEE o rozmiarach  0.25U (10 x 10 x 2,8 cm), należących do firmy Swarm Technologies.

Firma Nanoracks także ma wystrzelić podczas tej misji co najmniej 8 małych satelitów dla swoich klientów.

Oprócz tego planowane było wystrzelenie w ramach tej misji ładunków zakontraktowanych przez firmę Momentus, wraz z należącym do niej satelitą transferowym Vigoride, wśród których miały znaleźć się satelity zbudowane przez polską firmę SatRevolution. Niestety z powodu problemów z uzyskaniem licencji od Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), firma Momentus zmuszona była przełożyć wystrzelenie tych ładunków na jedną z kolejnych misji.

Według dostępnych informacji na pokładzie rakiety ma znaleźć się ponad 20 satelitów zakontraktowanych bezpośrednio przez SpaceX. Dodatkowo firma otrzymała zezwolenie na wystrzelenie pierwszych 10 satelitów Starlink na orbitę polarną i prawdopodobnie stanie się to podczas tej misji.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku oraz CRS-21 w grudniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl