Transporter-1

Aktualizacja: niedziela, 24 stycznia 2021 17:37 (edytuj)
Numer misji #114  
Data 24 stycznia 2021, 16:00:00 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe 22 minuty
Materiały prasowe Transporter-1 Press Kit
Pogoda 70%
Miejsce startu CCSFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCSFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1058.5
Ładunek 133 małe satelity, 10 satelitów konstelacji Starlink
Docelowa orbita SSO (polarna, LEO)
Klient Spaceflight, Exolaunch, Nanoracks, Planet Labs, D-Orbit, Kepler Communications, Capella Space, NASA, SpaceX, inni
Transporter-1

Pierwsza dedykowana misja programu wynoszenia na orbitę małych satelitów SpaceX, SmallSat Rideshare. Na orbitę heliosynchroniczną wyniesione zostało ponad sto małych satelitów dla różnych klientów, w tym satelity zakontraktowane przez pośredników – firmy Spaceflight, Exolaunch i Nanoracks – a także bezpośrednio przez SpaceX.

Pojazd transferowy SHERPA-FX przed integracją (Źródło: Spaceflight)Spaceflight podczas tego startu wyniosło na orbitę pierwszego satelitę SHERPA-FX, który może hostować dodatkowy ładunek, a także ma służyć do transferu innych satelitów na docelową orbitę i wypuszczania ich. Podczas tej misji, nazywanej przez Spaceflight SXRS-3, na orbitę trafiły 4 mikrosatelity, 10 cubesatów oraz 2 ładunki hostowane.

Niemiecka firma Exolaunch podpisała kontrakty na wyniesienie podczas tej misji 30 małych satelitów dla swoich klientów, w tym pikosatelitów SpaceBEE o rozmiarach  0.25U (10 x 10 x 2,8 cm), należących do firmy Swarm Technologies.

Firma Nanoracks także wystrzeliła podczas tej misji 9 małych satelitów dla swoich klientów.

Oprócz tego planowane było wystrzelenie w ramach tej misji ładunków zakontraktowanych przez firmę Momentus, wraz z należącym do niej satelitą transferowym Vigoride, wśród których miały znaleźć się satelity zbudowane przez polską firmę SatRevolution. Niestety z powodu problemów z uzyskaniem licencji od Federalnej Agencji Lotnictwa (FAA), firma Momentus zmuszona była przełożyć wystrzelenie tych ładunków na jedną z kolejnych misji.

Na pokładzie znalazło się także kilkadziesiąt satelitów zakontraktowanych bezpośrednio przez SpaceX. Dodatkowo firma otrzymała zezwolenie na wystrzelenie pierwszych 10 satelitów Starlink na orbitę polarną i znalazły się one na szczycie rakiety podczas tej misji.

Podczas tego lotu wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku, Starlink-13 w październiku 2020 roku oraz CRS-21 w grudniu 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl