poniedziałek, 2 kwietnia 2018 22:49 Falcon 9, który został wystrzelony z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie, wyniósł na orbitę statek Dragon. Rakieta wystartowała 2 kwietnia, o godzinie 22:30 czasu polskiego (20:30 UTC). Statek dostarczy zapasy, sprzęt i eksperymenty naukowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Dragon dostarczony na orbitę w ramach misji CRS-14

Falcon 9, który został wystrzelony z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie, wyniósł na orbitę statek Dragon. Rakieta wystartowała 2 kwietnia, o godzinie 22:30 czasu polskiego (20:30 UTC). Statek, w ramach misji CRS-14, dostarczy zapasy, sprzęt i eksperymenty naukowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 

Podczas tej misji wykorzystano użyty wcześniej pierwszy stopień rakiety, który brał już udział w misji CRS-12 oraz kapsułę Dragon, która w 2016 roku odwiedziła już Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tym razem jednak nie zdecydowano się na ponowne odzyskanie rakiety. Przeprowadzono jednak symulowane lądowanie na oceanie, co pozwoliło zebrać dodatkowe dane i jeszcze bardziej usprawnić sam proces lądowania. 

Na pokładzie statku znalazły się zapasy, sprzęt oraz eksperymenty naukowe. Szczegółowo pisaliśmy o tym w artykule przed startem rakiety Falcon 9 z misją CRS-14. Kapsuła oddzieliła się od drugiego stopnia rakiety nieco ponad 10 minut po starcie. Dwie minuty później zostały rozłożone panele słoneczne, które będą dostarczać energię elektryczną do systemów statku podczas jego podróży na ISS. Kapsuła dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną 4 kwietnia. Jej cumowanie zaplanowano na godzinę 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Będzie to można oglądać na żywo na NASA TV. Statek wróci na Ziemię w maju. 

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Autorzy

Najbliższy start
2020-07-14 23:00
ANASIS-II
Data 14 lipca 2020
Godzina 23:00 czasu polskiego
Okno startowe 235 minut
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek ANASIS-II
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl