poniedziałek, 2 kwietnia 2018 22:49 Falcon 9, który został wystrzelony z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie, wyniósł na orbitę statek Dragon. Rakieta wystartowała 2 kwietnia, o godzinie 22:30 czasu polskiego (20:30 UTC). Statek dostarczy zapasy, sprzęt i eksperymenty naukowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Dragon dostarczony na orbitę w ramach misji CRS-14

Falcon 9, który został wystrzelony z platformy startowej SLC-40 na Cape Canaveral, na Florydzie, wyniósł na orbitę statek Dragon. Rakieta wystartowała 2 kwietnia, o godzinie 22:30 czasu polskiego (20:30 UTC). Statek, w ramach misji CRS-14, dostarczy zapasy, sprzęt i eksperymenty naukowe na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 

Podczas tej misji wykorzystano użyty wcześniej pierwszy stopień rakiety, który brał już udział w misji CRS-12 oraz kapsułę Dragon, która w 2016 roku odwiedziła już Międzynarodową Stację Kosmiczną. Tym razem jednak nie zdecydowano się na ponowne odzyskanie rakiety. Przeprowadzono jednak symulowane lądowanie na oceanie, co pozwoliło zebrać dodatkowe dane i jeszcze bardziej usprawnić sam proces lądowania. 

Na pokładzie statku znalazły się zapasy, sprzęt oraz eksperymenty naukowe. Szczegółowo pisaliśmy o tym w artykule przed startem rakiety Falcon 9 z misją CRS-14. Kapsuła oddzieliła się od drugiego stopnia rakiety nieco ponad 10 minut po starcie. Dwie minuty później zostały rozłożone panele słoneczne, które będą dostarczać energię elektryczną do systemów statku podczas jego podróży na ISS. Kapsuła dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną 4 kwietnia. Jej cumowanie zaplanowano na godzinę 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Będzie to można oglądać na żywo na NASA TV. Statek wróci na Ziemię w maju. 

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Autorzy

Najbliższy start
Es'hail 2
Data 14 listopada 2018
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Es'hail 2, 2x AMSAT P4A
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony