CRS-14

Aktualizacja: niedziela, 25 października 2020 12:28 (edytuj)
Numer misji #59  
Data 2 kwietnia 2018, 22:30:38 czasu polskiego
Status Sukces
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe CRS-14 Press Kit
Pogoda 80%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Rakieta Falcon 9 v1.2
Booster 1039.2
Ładunek Dragon (D1-16/C110.2), ASIM, MISSE-FF, PFCS
Masa ładunku Dragon + 2647 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
CRS-14

Ładunek w bagażniku kapsuły Dragon przed misją CRS-14 (Źródło: ESA)

Czternasty start w ramach kontraktu CRS na transport ładunków do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Towarowa kapsuła Dragon dostarczy na ISS m.in.:

  • MISSE-FF, urządzenie, w którym można będzie umieszczać różnorodne eksperymenty, zarówno pasywne, jak i wymagające energii elektrycznej lub komunikacji
  • ASIM, obserwatorium atmosfery ziemskiej mające badać m.in. związek pomiędzy wyładowaniami w stratosferze i mezosferze, a atmosferycznymi błyskami gamma

Podczas tej misji wykorzystano sprawdzony w locie pierwszy stopień, który wcześniej wziął udział w misji CRS-12 w sierpniu 2017 roku oraz używaną kapsułę Dragon, która odbyła podróż na ISS w kwietniu 2016 roku w ramach misji CRS-8. Nie odbyła się próba lądowania boostera, ponieważ SpaceX nie planuje wykorzystywać rakiet w wersjach starszych niż Block 5 więcej niż dwa razy.

Test statyczny przed misją odbył się 28 marca.

Źródła: RedditNASA, Gunter's Space PageASIM, TERMA, James Dean, NASA (2), ESA, US Launch Schedule

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl