wtorek, 16 października 2018 23:58 Firma Ovzon podpisała kontrakt ze SpaceX na dostarczenie na orbitę swojego pierwszego satelity geostacjonarnego. Satelita ma zostać wyniesiony w kosmos na szczycie rakiety Falcon Heavy nie wcześniej niż w czwartym kwartale 2020 roku.

Falcon Heavy dostarczy na orbitę satelitę firmy Ovzon

Pierwszy start rakiety Falcon Heavy (Źródło: SpaceX)

Firma Ovzon podpisała kontrakt ze SpaceX na dostarczenie na orbitę swojego pierwszego satelity geostacjonarnego, co ma być krokiem pozwalającym na rozszerzenie oferty usług satelitarnych oferowanych przez firmę. Satelita ma zostać wyniesiony w kosmos na szczycie rakiety Falcon Heavy nie wcześniej niż w czwartym kwartale 2020 roku.

„Podpisanie kontraktu na start naszego pierwszego satelity Ovzon jest ważnym i ekscytującym krokiem dla naszej firmy”, powiedział Per Wahlberg, CEO firmy Ovzon. „SpaceX przedstawiło bardzo konkurencyjną ofertę startu przy pomocy Falcona Heavy, która zapewni nam dostęp do przestrzeni kosmicznej w odpowiednim terminie oraz w niezawodny sposób. Spodziewamy się wystrzelenia satelity nie wcześniej niż w czwartym kwartale 2020 roku. Proces pozyskania satelitów również jest już na ostatnim etapie. Wcześniej w tym miesiącu zamówiliśmy oraz rozpoczęliśmy wytwarzanie pierwszego procesora pokładowego Ovzon (OBP – On-Board-Processor), jednego z najbardziej zaawansowanych procesorów tego rodzaju. W ten sposób kontynuujemy prace nad osiągnięciem naszego celu, jakim jest zrewolucjonizowanie mobilnych usług szerokopasmowych dostarczanych za pomocą satelitów poprzez oferowanie najwyższych szybkości przesyłu danych przy użyciu najmniejszych terminali”.

„Jesteśmy zaszczyceni, że Ovzon wybrał SpaceX do wystrzelenia swojego pierwszego satelity”, powiedziała Gwynne Shotwell, COO oraz dyrektor SpaceX. „Z niecierpliwością oczekujemy możliwości ścisłej współpracy przy realizacji tej istotnej misji, bezpośredniego dostarczenia satelity na orbitę geostacjonarną”.

Firma Ovzon jest dostawcą usług satelitarnej szerokopasmowej komunikacji mobilnej. Jej docelowymi klientami są osoby potrzebujące dużych prędkości transmisji danych połączonych z wysoką mobilnością. Tego rodzaju usługi mogą mieć swoje zastosowanie w transmisji wideo i danych z czujników w czasie rzeczywistym na ruchomych lub wysoce mobilnych platformach, takich jak samoloty, drony lub ręczne nadajniki. Główna siedziba firmy znajduje się w gminie Solna w Szwecji. Dodatkowo Ovzon posiada biura w mieście Tampa na Florydzie oraz Bethesda w stanie Maryland w Stanach Zjednoczonych. 

Start z satelitą firmy Ovzon ma być pierwszym dla SpaceX, podczas którego rakieta umieści ładunek bezpośrednio na orbicie geostacjonarnej, z pominięciem geosynchronicznej orbity transferowej. Dotychczas firma nie przeprowadzała tego rodzaju misji. 

Misja dla Ovzon będzie prawdopodobnie piątą misją Falcona Heavy. Do dnia dzisiejszego rakieta została wystrzelona dopiero jeden raz – w lutym 2018 wyniosła na orbitę okołosłoneczną Teslę Roadster, samochód elektryczny należący do założyciela SpaceX, Elona Muska. Kolejne dwie misje – Arabsat 6A oraz STP-2 – prawdopodobnie odbędą się w 2019 roku. Do września 2020 roku powinna odbyć się również misja Falcona Heavy z AFSPC-52 – satelitą Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Źródła: Ovzon, Michael Baylor

Autorzy

Najbliższy start
2019-05-24 04:30
Starlink
Data 24 maja 2019
Godzina 04:30 czasu polskiego
Okno startowe 90 minut
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Wkrótce
2019-06-03 17:45
Zakończenie misji CRS-17

Na 3 czerwca 2019 zaplanowano zakończenie misji CRS-17, w ramach której statek towarowy Dragon dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną blisko 2500 kg sprzętu, eksperymentów naukowych i zapasów. Odłączenie kapsuły od ISS zaplanowano na godzinę 18:02 czasu polskiego (16:02 UTC). Proces odłączania statku od stacji będzie można śledzić na żywo na NASA TV od godziny 17:45 czasu polskiego (15:45 UTC). Kilka godzin później statek wyląduje na spadochronach w wodach Oceanu Spokojnego niedaleko wybrzeży Kalifornii. 

Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl