czwartek, 22 lutego 2018 15:30 SpaceX przeprowadziło pierwszą w tym roku misję z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Głównym celem było dostarczenie na orbitę heliosynchroniczną hiszpańskiego satelity PAZ, ale dodatkowo wyniesiono w kosmos również dwa testowe satelity SpaceX. Start odbył się z platformy startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii, 22 lutego, o godzinie 15:17 czasu polskiego (14:17 UTC).

Misja PAZ zakończona powodzeniem

SpaceX przeprowadziło pierwszą w tym roku misję z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Głównym celem było dostarczenie na orbitę heliosynchroniczną hiszpańskiego satelity PAZ, ale dodatkowo wyniesiono w kosmos również dwa testowe satelity SpaceX. Start odbył się z platformy startowej SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii, 22 lutego, o godzinie 15:17 czasu polskiego (14:17 UTC).

PAZ, którego operatorem jest firma hisdeSAT, będzie służył do radarowych obserwacji Ziemi. Jego radar może osiągać rozdzielczość nawet jednego metra, chociaż posiada także inne tryby pracy, pozwalające na obrazowanie jednocześnie bardziej rozległych obszarów z mniejszą dokładnością. Jest on w stanie pracować o dowolnej porze dnia i nie jest uzależniony od warunków pogodowych panujących na Ziemi. Gromadzone przez satelitę dane mają być wykorzystywane m.in. przez hiszpańskie Ministerstwo Obrony. Pierwotnie PAZ, którego masa to 1341 kg, miał zostać wystrzelony na szczycie rakiety Dniepr, jednak po kilkunastu miesiącach opóźnień zdecydowano się na anulowanie kontraktu i wykupienie lotu z użyciem rakiety Falcon 9.

Na orbitę dostarczono również dwa satelity SpaceX – MicroSat 2a oraz MicroSat 2b. Firma planuje budowę konstelacji satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), której celem ma być zapewnienie dostępu do Internetu na całym świecie. MicroSat 2a i 2b to pierwsze testowe satelity, dzięki którym SpaceX będzie mieć możliwość zweryfikowania technologii niezbędnych do funkcjonowania konstelacji w przyszłości. Satelity ważą po 400 kg i trafiły na orbitę kołową o wysokości ponad 500 km i inklinacji ok. 97,44°. Po sprawdzeniu działania urządzeń pokładowych zostanie przeprowadzona seria manewrów orbitalnych, które pozwolą na podniesienie orbity do wysokości 1125 km.

Podczas misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety, który po raz pierwszy poleciał w kosmos podczas misji FORMOSAT-5 w sierpniu 2017 roku, a następnie wylądował na autonomicznej barce Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym. Tym razem nie odbyła się próba odzysku boostera, prawdopodobnie ze względu na to, że firma nie planuje wykorzystywać starych egzemplarzy pierwszego stopnia (w wersji Block 3) więcej niż dwa razy.

Nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: hisdeSATGunter's Space Page (1), Gunter's Space Page (2), Earth Observation Portal, FCC

Autorzy

Najbliższy start
Starlink-1
Data 17 października 2019
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Wkrótce
2019-08-27 16:30
Zakończenie misji CRS-18

Na wtorek 27 sierpnia zaplanowano zakończenie misji CRS-18, w ramach której statek towarowy Dragon dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną sprzęt do eksperymentów naukowych, części zamienne i zapasy dla astronautów, a także drugi adapter dokujący, z którego będą korzystać statki załogowe. Odłączenie kapsuły od ISS zaplanowano na godzinę 16:56 czasu polskiego (14:56 UTC). Proces ten będzie można śledzić na żywo na NASA TV od godziny 16:30 czasu polskiego (14:30 UTC). Po kilku godzinach Dragon wróci na Ziemię, gdzie wyląduje w wodach Oceanu Spokojnego niedaleko wybrzeży Kalifornii. Na pokładzie statku znajdzie się ładunek powrotny o masie około 1500 kg. 

Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl