środa, 15 listopada 2017 14:45 SpaceX opublikowało nagranie prezentujące ośrodek testowy w McGregor, w Teksasie. Jest to miejsce, w którym firma przeprowadza testy komponentów i systemów stosowanych w rakietach z rodziny Falcon, w tym silników oraz gotowych całych stopni rakiety. Tam też testowany jest silnik Raptor.

Nagranie prezentujące ośrodek testowy SpaceX w Teksasie

13 listopada SpaceX opublikowało w serwisie YouTube nagranie prezentujące ośrodek testowy w McGregor, w Teksasie. Jest to miejsce, w którym firma przeprowadza testy wielu komponentów i systemów stosowanych w rakietach z rodziny Falcon, w tym silników, a także gotowych całych stopni rakiety. Tam też testowany jest silnik Raptor, który ma znaleźć zastosowanie w planowanej nowej rakiecie SpaceX, znanej pod nazwą BFR.

Na początku widzimy test silnika Merlin Vacuum, wykorzystywanego w drugim stopniu Falcona 9. Następnie pokazana jest centralna część ośrodka, gdzie znajdują się biura oraz główny hangar, w którym można dostrzec m.in. drugi stopień Falcona 9, a także wiele egzemplarzy silnika Merlin, napędzającego boostery Falcona 9.

W dalszej części nagrania widzimy test silnika Merlin, na jednym z dwóch stanowisk do tego przeznaczonych. Działanie każdego nowego silnika jest sprawdzane przed zainstalowaniem go w rakiecie. Stanowisko obok niedawno zostało zniszczone w wyniku eksplozji silnika Merlin, podczas przygotowań do jego testu. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Pomiędzy dwoma stanowiskami do testowania Merlina oraz miejsce, w którym sprawdzane jest działanie Merlina Vacuum, znajduje się też stanowisko, na którym testowany jest drugi stopień Falcona 9.

Następnie pokazano stanowisko testowe pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Tutaj sprawdzane jest działanie wszystkich dziewięciu silników w gotowym boosterze przed przewiezieniem rakiety na platformę startową. Na nagraniu zaprezentowane jest centrum kontroli testów, a także test jednego z pierwszych stopni.

Kolejną częścią ośrodka jest miejsce, gdzie testowane są silniki SuperDraco, które będą użyte w załogowej wersji kapsuły Dragon. Posłużą one w sytuacjach awaryjnych podczas startu do szybkiego „odstrzelenia” kapsuły od uszkodzonej rakiety. Miały zostać użyte również podczas lądowania statku na lądzie, jednak firma SpaceX zrezygnowała na razie z tego pomysłu i kapsuły będą lądować w oceanie za pomocą spadochronów. 

Później pokazano testy Grasshoppera sprzed kilku lat. Ta rakieta służyła jako poligon doświadczalny przed próbami lądowania pierwszego stopnia Falcona 9. Film kończy się krótkim, znanym już wcześniej, nagraniem z testu silnika Raptor. 

Autorzy

Najbliższy start
Es'hail 2
Data 14 listopada 2018
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Es'hail 2, 2x AMSAT P4A
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony