środa, 15 listopada 2017 14:45 SpaceX opublikowało nagranie prezentujące ośrodek testowy w McGregor, w Teksasie. Jest to miejsce, w którym firma przeprowadza testy komponentów i systemów stosowanych w rakietach z rodziny Falcon, w tym silników oraz gotowych całych stopni rakiety. Tam też testowany jest silnik Raptor.

Nagranie prezentujące ośrodek testowy SpaceX w Teksasie

13 listopada SpaceX opublikowało w serwisie YouTube nagranie prezentujące ośrodek testowy w McGregor, w Teksasie. Jest to miejsce, w którym firma przeprowadza testy wielu komponentów i systemów stosowanych w rakietach z rodziny Falcon, w tym silników, a także gotowych całych stopni rakiety. Tam też testowany jest silnik Raptor, który ma znaleźć zastosowanie w planowanej nowej rakiecie SpaceX, znanej pod nazwą BFR.

Na początku widzimy test silnika Merlin Vacuum, wykorzystywanego w drugim stopniu Falcona 9. Następnie pokazana jest centralna część ośrodka, gdzie znajdują się biura oraz główny hangar, w którym można dostrzec m.in. drugi stopień Falcona 9, a także wiele egzemplarzy silnika Merlin, napędzającego boostery Falcona 9.

W dalszej części nagrania widzimy test silnika Merlin, na jednym z dwóch stanowisk do tego przeznaczonych. Działanie każdego nowego silnika jest sprawdzane przed zainstalowaniem go w rakiecie. Stanowisko obok niedawno zostało zniszczone w wyniku eksplozji silnika Merlin, podczas przygotowań do jego testu. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Pomiędzy dwoma stanowiskami do testowania Merlina oraz miejsce, w którym sprawdzane jest działanie Merlina Vacuum, znajduje się też stanowisko, na którym testowany jest drugi stopień Falcona 9.

Następnie pokazano stanowisko testowe pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Tutaj sprawdzane jest działanie wszystkich dziewięciu silników w gotowym boosterze przed przewiezieniem rakiety na platformę startową. Na nagraniu zaprezentowane jest centrum kontroli testów, a także test jednego z pierwszych stopni.

Kolejną częścią ośrodka jest miejsce, gdzie testowane są silniki SuperDraco, które będą użyte w załogowej wersji kapsuły Dragon. Posłużą one w sytuacjach awaryjnych podczas startu do szybkiego „odstrzelenia” kapsuły od uszkodzonej rakiety. Miały zostać użyte również podczas lądowania statku na lądzie, jednak firma SpaceX zrezygnowała na razie z tego pomysłu i kapsuły będą lądować w oceanie za pomocą spadochronów. 

Później pokazano testy Grasshoppera sprzed kilku lat. Ta rakieta służyła jako poligon doświadczalny przed próbami lądowania pierwszego stopnia Falcona 9. Film kończy się krótkim, znanym już wcześniej, nagraniem z testu silnika Raptor. 

Autorzy

Najbliższy start
2020-09-28 16:22
Starlink-13
Data 28 września 2020
Godzina 16:22 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl