Po tym, jak w ostatnim czasie obserwowaliśmy nieco zmniejszoną częstotliwość startów, SpaceX planuje kilka kolejnych lotów w niewielkim odstępie czasu: Iridium-7, Telstar 19 VANTAGE oraz Merah Putih.

Najbliższe plany SpaceX – lipiec 2018

poniedziałek, 2 lipca 2018 23:26 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-15 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-15 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-15 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-15 (Źródło: SpaceX)

Po tym, jak w ostatnim czasie obserwowaliśmy nieco zmniejszoną częstotliwość startów, SpaceX planuje kilka kolejnych lotów w niewielkim odstępie czasu. Pierwszym z nich będzie misja Iridium-7, która planowana jest na 20 lipca, na godzinę 14:12 czasu polskiego (12:12 UTC). Falcon 9 wystartuje z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii i dostarczy na orbitę polarną kolejne 10 satelitów konstelacji Iridium NEXT. Będzie to drugi lot Falcona 9 w wersji Block 5, a pierwszy z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Spodziewane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na autonomicznej barce Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym. Będzie to pierwsza próba lądowania boostera przy starcie z Vandenbergu od października zeszłego roku, kiedy pierwszy stopień wylądował na JRTI przy okazji misji Iridium-3.

Prawdopodobnie podczas tej misji odbędzie się kolejna próba odzyskania osłon ładunku Falcona 9 przy pomocy statku Mr. Steven. Jak poinformował Elon Musk na Twitterze, SpaceX planuje czterokrotnie zwiększyć powierzchnię siatki, w której mają lądować osłony. W drugiej połowie czerwca na łamach serwisu Teslarati zostały zaprezentowane zdjęcia przedstawiające prace serwisowe przy statku w Porcie Los Angeles.

Niecałe dwa dni później, 22 lipca, o godzinie 07:50 czasu polskiego (05:50 UTC), ma wystartować kolejny Falcon 9, tym razem ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Zadaniem rakiety będzie wyniesienie na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelity Telstar 19 VANTAGE. Satelita będzie pracował w pasmach Ka oraz Ku i będzie świadczył usługi mieszkańcom m.in. Ameryki Południowej, Karaibów, północnej części Kanady oraz Grenlandii. Docelowo ma trafić na orbitę geostacjonarną (GEO), gdzie zostanie umieszczony na długości geograficznej 63°W. 

Pierwszy start Falcona 9 w wersji Block 5 (Źródło: SpaceX)Podczas tego startu zostanie użyty nowy egzemplarz Falcona 9 w wersji Block 5. Będzie to trzeci lot rakiety w tej wersji. Po starcie z platformy SLC-40 na Cape Canaveral planowane jest przeprowadzenie lądowania pierwszego stopnia rakiety na autonomicznej barce Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Na niecałe dwa tygodnie później, na 2 sierpnia, planowana jest kolejna misja z platformy SLC-40, tym razem z satelitą telekomunikacyjnym Merah Putih (znanym wcześniej jako Telkom 4) dla największego dostawcy usług telekomunikacyjnych w Indonezji, firmy Telkom Indonesia. Satelita ma zostać dostarczony na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) przez rakietę Falcon 9 Block 5. Po zajęciu pozycji na orbicie geostacjonarnej, gdzie zastąpi starego satelitę Telkom 1, będzie on zapewniał dostęp do usług telekomunikacyjnych na terenie Indonezji oraz Indii. Również planowane jest lądowanie pierwszego stopnia na autonomicznej barce OCISLY.

SpaceX ciągle przygotowuje się też do pierwszego startu z załogową wersją kapsuły Dragon. Kilka tygodni temu przeszła ona testy w komorze próżniowej w NASA Plum Brook Station. Tam zostało sprawdzone zachowanie struktury statku w warunkach podobnych do tych, którym będzie poddana w czasie prawdziwego lotu.

W czerwcu przeprowadzono kolejny, szesnasty już test spadochronów Dragona 2. Tym razem symulowano sytuację, w której chwilę po starcie kapsuła zmuszona byłaby do oddzielenia się od rakiety na niskiej wysokości. Test odbył się w ośrodku marynarki wojennej El Centro w południowej Kalifornii. 

Na przełomie lipca i sierpnia zakończy się misja CRS-15, podczas której statek Dragon dostarczył na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) ponad 2600 kg zapasów, sprzętu i eksperymentów naukowych. Kapsuła została wystrzelona 29 czerwca na szczycie rakiety Falcon 9. 2 lipca została złapana z użyciem robotycznego ramienia Canadarm-2, a następnie zacumowana do modułu Harmony. Dragon powróci na Ziemię lądując na spadochronach w wodach Oceanu Spokojnego, niedaleko wybrzeża Kalifornii. Stamtąd zostanie wciągnięty na pokład statku i sprowadzony na ląd, gdzie zostanie rozładowany – kapsuła jest przystosowana do sprowadzenia na Ziemię nawet 3500 kg ładunku. 

Źródła: US Launch Schedule, Iridium, Elon Musk, Teslarati (1), Teslarati (2), Gunter’s Space Page (1), Telesat, Gunter’s Space Page (2), SpaceX (1), SpaceX (2), SpaceX (3)
 

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl