25 kwietnia o godzinie 19:06 czasu polskiego załogowa kapsuła Dragon 2 Endeavour zakończyła prywatną misję załogową Ax-1 poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego.

Pierwsza w pełni prywatna misja do ISS zakończona

wtorek, 26 kwietnia 2022 13:43 (edytuj)
Wodowanie kapsuły Dragon 2 Endeavour kończące misję Ax-1 (Źródło: SpaceX)
Wodowanie kapsuły Dragon 2 Endeavour kończące misję Ax-1 (Źródło: SpaceX)
Wodowanie kapsuły Dragon 2 Endeavour kończące misję Ax-1 (Źródło: SpaceX) Wodowanie kapsuły Dragon 2 Endeavour kończące misję Ax-1 (Źródło: SpaceX)

25 kwietnia o godzinie 19:06 czasu polskiego (17:06 UTC) załogowa kapsuła Dragon 2 Endeavour zakończyła prywatną misję załogową Ax-1 poprzez wodowanie na powierzchni Oceanu Atlantyckiego.

Ax-1 to pierwsza w pełni prywatna misja załogowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Była ona organizowana przez firmę Axiom Space, która podpisała z NASA porozumienie dotyczące załogowych lotów na stację. Do tej pory wszystkie misje do ISS, w których uczestniczyli prywatni astronauci, były prowadzone przez państwowe agencje kosmiczne.

Michael López-Alegría zapisujący wyniki jednego z eksperymentów (Źródło: Axiom Space)Dowódcą misji Ax-1 był Michael López-Alegría, były astronauta NASA, obecnie będący jednym z wiceprezesów Axiom Space. Razem z nim w kosmos poleciało trzech klientów firmy – Larry Connor, Mark Pathy i Eytan Stibbe. Start odbył się 8 kwietnia z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie.

Planowo prywatni astronauci mieli spędzić w kosmosie dziesięć dni, z czego osiem na ISS. Ze względu na niekorzystną pogodę w potencjalnych strefach wodowania kapsuły Dragon, w szczególności silny wiatr, ich powrót kilkukrotnie przekładano i ostatecznie przebywali oni na orbicie przez siedemnaście dni. Podczas pobytu na stacji załoga uczestniczyła w przeprowadzeniu 26 eksperymentów naukowych, a także angażowała się w działania edukacyjne i popularyzatorskie.

Kapsuła odłączyła się od stacji 25 kwietnia o godzinie 03:10 czasu polskiego (02:10 UTC) i po serii uruchomień silniczków manewrowych opuściła otoczenie stacji. Na jej pokładzie oprócz załogi znalazło się ponad 90 kilogramów ładunku, w tym również sprzęt i eksperymenty NASA. Około 15 godzin później, niecałą godzinę przed wodowaniem, statek odrzucił bagażnik i uruchomił silniki, aby wykonać manewr deorbitacji.

Kapsuła weszła w gęste warstwy atmosfery i wytraciła w nich większość swojej prędkości poprzez hamowanie aerodynamiczne, podczas gdy załoga była chroniona przez osłonę termiczną. Następnie otwarto dwa spadochrony wstępne, a potem cztery spadochrony główne i o godzinie 19:06 czasu polskiego (17:06 UTC) pojazd zakończył swoją podróż gładkim wodowaniem na powierzchni Oceanu Atlantyckiego na północny zachód od miasta Jacksonville na Florydzie.

Dragon Endeavour został wciągnięty na pokład należącego do SpaceX statku Megan, następnie otwarto właz i załoga opuściła kapsułę. Po rutynowych badaniach medycznych astronauci zostali przetransportowani na ląd helikopterem. Dla tego egzemplarza kapsuły był to trzeci lot na orbitę, łącznie spędził on w kosmosie już ponad 280 dni.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl