Ax-1

Aktualizacja: niedziela, 14 maja 2023 17:36 (edytuj)
Numer misji #155  
Data 8 kwietnia 2022, 17:17:12 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Ax-1 Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania ASOG
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1062.5
Ładunek Endeavour – Dragon 2 (D2-11/C206.3)
Docelowa orbita LEO
Klient Axiom Space
Ax-1
Załoga misji
Michael López-Alegría
Michael López-Alegría
Były astronauta NASA, posiada ponad 40 lat doświadczenia w sektorze lotniczym i kosmicznym, pracował dla Marynarki Wojennej USA oraz NASA m.in. jako pilot i menadżer programów. Brał udział w trzech misjach promu kosmicznego (STS-73, STS-92, STS-113), a także był dowódcą Ekspedycji 14 do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach misji Sojuz TMA-9. Jest rekordzistą NASA, jeśli chodzi o łączną długość spacerów kosmicznych, w sumie przebywał poza statkiem przez ponad 67 godzin. Obecnie jest wiceprezydentem firmy Axiom Space ds. rozwoju biznesowego. Podczas misji Ax-1 będzie pełnił rolę dowódcy.
Larry Connor
Larry Connor
Przedsiębiorca działający w branży nieruchomości oraz technologii, założyciel i szef firmy The Connor Group zarządzającej osiedlami luksusowych apartamentów. Jest prywatnym pilotem samolotów oraz helikopterów, latał ponad szesnastoma różnymi statkami powietrznymi, w tym myśliwcem F-5. Pięciokrotnie wygrywał zawody w akrobacjach powietrznych. Jest także kierowcą wyścigowym, wygrał ponad 70 wyścigów zarówno w kategoriach bolidów, samochodów sportowych, jak i pojazdów terenowych. Podczas misji Ax-1 będzie pełnił rolę pilota.
Mark Pathy
Mark Pathy
Dyrektor wykonawczy i prezes kanadyjskiej firmy inwestycyjnej MAVRIK, która skupia się na innowacjach, przedsiębiorczości i odpowiedzialnym inwestowaniu. Jest także prezesem zarządu firmy Stingray Group, kanadyjskiej spółki technologicznej zajmującej się muzyką i mediami. Jest również filantropem, zarządza fundacjami wspierającymi młodych ludzi z problemami, w tym bezdomnych. Podczas misji Ax-1 będzie pełnił rolę specjalisty misji.
Eytan Stibbe
Eytan Stibbe
Jeden z założycieli funduszu inwestycyjnego Vital Capital, którego celem jest poprawa sytuacji populacji krajów rozwijających się, w szczególności w Afryce. Wraz z żoną założył fundację Anatta, która wspiera inicjatywy społeczne i edukacyjne w Izraelu, a także centrum oferujące dotowane leczenie problemów psychicznych dla osób o niewielkich dochodach. Służył w Izraelskich Siłach Powietrznych jako pilot myśliwców. Przyjaźnił się z Ilanem Ramonem, izraelskim astronautą, który zginął w katastrofie promu kosmicznego Columbia. Jest współzałożycielem Fundacji Ramona, z ramienia której będzie drugim astronautą z Izraela. Podczas misji Ax-1 będzie pełnił rolę specjalisty misji.

Ax-1 to prywatna załogowa misja do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) organizowana przez firmę Axiom Space. Będzie to pierwsza komercyjna misja SpaceX do ISS.

Logo misji przygotowane przez firmę Axiom (Źródło: Axiom Space)Podczas tego lotu wykorzystana zostanie załogowa kapsuła Dragon 2 Endeavour, która brała wcześniej udział w dwóch misjach do ISS dla NASA: Crew Demo-2 (od maja do sierpnia 2020 roku) oraz Crew-2 (od kwietnia do listopada 2021 roku). Będzie to pierwsza załogowa kapsuła Dragon, która poleci na orbitę po raz trzeci.

Na pokładzie pojazdu znajdzie się były astronauta NASA, który pracuje obecnie dla Axiom Space, Michael López-Alegría, a także trzech prywatnych astronautów – Larry Connor, Mark Pathy oraz Eytan Stibbe. Po dotarciu do ISS kapsuła ma pozostać na stacji przez co najmniej osiem dni.

Powiązane wiadomości

Zobacz wszystkie powiązane

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl