Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie 17 grudnia o godzinie 01:10 czasu polskiego (00:10 UTC) i dostarczyła na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę JCSAT-18/Kacific1.

Satelita JCSAT-18/Kacific1 wyniesiony na orbitę

wtorek, 17 grudnia 2019 03:45 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją JCSAT-18/Kacific1 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją JCSAT-18/Kacific1 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją JCSAT-18/Kacific1 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją JCSAT-18/Kacific1 (Źródło: SpaceX)

Rakieta Falcon 9 wystartowała z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie 17 grudnia o godzinie 01:10 czasu polskiego (00:10 UTC) i dostarczyła na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) satelitę JCSAT-18/Kacific1.

Jest to satelita telekomunikacyjny, mający na pokładzie dwa ładunki: JCSAT-18 należący do japońskiej firmy SKY Perfect JSAT oraz Kacific1 należący do singapurskiej firmy Kacific. JCSAT-18 ma pracować w paśmie Ku, poprawiając jakość usług dostarczanych przez SKY Perfect JSAT na Pacyfiku i w Azji, w tym w wysuniętych najbardziej na wschód częściach Rosji. Kacific1 ma wykorzystywać wiele wąskich wiązek w paśmie Ka, rozplanowanych tak, aby pokryć obszary o największym zapotrzebowaniu rozproszone po Oceanie Spokojnym i Azji Południowo-Wschodniej. Satelita dotrze na docelową pozycję na orbicie geostacjonarnej za pomocą własnego napędu.  Został on zbudowany przez firmę Boeing na bazie platformy BSS-702MP, a jego czas pracy na orbicie ma wynieść ponad 15 lat.

Podczas tej misji pierwszy stopień rakiety Falcon 9 został wykorzystany po raz trzeci. Wcześniej brał on udział w misjach CRS-17 w maju 2019 roku oraz CRS-18 w lipcu 2019 roku. Jest to piąty booster Falcona 9, który odbył co najmniej trzy loty.

Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Odbyła się również próba odzyskania aerodynamicznych osłon ładunku rakiety za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków Ms. Tree oraz Ms. Chief. Wg informacji przekazanych przez SpaceX osłon nie udało się złapać, jednakże było bardzo blisko sukcesu, a obydwie połówki wylądowały gładko na powierzchni oceanu. Osłony zostaną wyłowione i być może będą wykorzystane podczas jednej z przyszłych misji.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: Gunter's Space Page, Kacific (1), (2), SpaceX (1), (2), (3)Julia Bergeron, SpaceXFleet Updates, Elon Musk

Wkrótce (edytuj)
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 12,5 km
Lot prototypu Starship SN9 na wysokość 12,5 km

Prototyp Starship SN9, wyposażony w trzy silniki Raptor, ma wznieść się na wysokość ponad 12 km, a następnie pojazd, podczas powrotu na Ziemię, spadając w pozycji poziomej, obróci się do pionu i wyląduje za pomocą silników. Podczas tego lotu zbiorniki będą jedynie częściowo napełnione. Profil lotu ma być podobny do lotu Starshipa SN8, tym razem SpaceX liczy na udane lądowanie.

Start prawdopodobnie odbędzie w tym tygodniu, dokładniejszy termin nie jest obecnie znany.  Należy pamiętać, że w przypadku kampanii testowej prototypów Starship plany dynamicznie się zmieniają i planowany czas startu może ulec zmianie. Transmisja będzie dostępna na naszej stronie.

Najbliższy start (edytuj)
2021-01-30 13:24
Starlink-18
Data 30 stycznia 2021
Godzina 13:24 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A  Pokaż lokalizację KSC LC-39A w Google Maps
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najpopularniejsze tematy
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl