Ostatnia aktualizacja: sobota, 20 lipca 2019 01:45

CRS-18

Numer misji 82
Data 25 lipca 2019, 00:24 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1056.2
Ładunek Dragon, IDA-3
Masa ładunku Dragon (D1-20/C108.3) + ok. 3310 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
2019-07-25 00:24

Kolejna misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), w ramach której towarowa kapsuła Dragon dostarczy na stację zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów naukowych.

Lokalizacja adapterów dokujących IDA-2 oraz IDA-3 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Źródło: NASA)Tym razem na ISS trafi między innymi międzynarodowy adapter dokujący IDA-3 (ang. International Docking Adapter). Zostanie on dołączony do hermetycznego adaptera cumowniczego (ang. Pressurized Mating Adapter – PMA), który z kolei jest zainstalowany w jednym z portów cumowniczych modułu Harmony. IDA-3 to drugi adapter, który pozwoli na dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej komercyjnych statków załogowych Dragon oraz Starliner. Poprzedni, IDA-2, został dostarczony na stację podczas misji CRS-9 w lipcu 2016 roku i zainstalowany miesiąc później podczas spaceru kosmicznego. Po raz pierwszy użyto go w czasie testowej misji załogowej kapsuły Dragon – Crew Demo-1 w marcu 2019 roku. W 2015 roku na ISS miał trafić pierwszy adapter – IDA-1 – jednak został on zniszczony podczas wybuchu rakiety Falcon 9 biorącej udział w misji zaopatrzeniowej CRS-7

Podczas tej misji ma zostać wykorzystany pierwszy stopień, który wcześniej wziął udział w misji CRS-17 na początku maja i wylądował na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim oraz statek Dragon, który już dwa razy odwiedził ISS – podczas misji CRS-6 w kwietniu 2015 roku oraz CRS-13 w grudniu 2017 roku. Tym razem po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na Landing Zone 1 na Cape Canaveral.

Test statyczny przed misją odbył się 20 lipca.

Źródła: NASA (1), (2)collectSPACE, Spaceflight Now, SpaceX

Najbliższy start
2019-07-25 00:24
CRS-18
Data 25 lipca 2019
Godzina 00:24 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Dragon, IDA-3
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl