CRS-18

Aktualizacja: niedziela, 11 października 2020 20:39 (edytuj)
Numer misji #82  
Data 26 lipca 2019, 00:01:56 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe CRS-18 Press Kit
Pogoda 30%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1056.2
Ładunek Dragon (D1-20/C108.3), IDA-3
Masa ładunku Dragon + 2312 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
CRS-18

Kolejna misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), w ramach której towarowa kapsuła Dragon dostarczy na stację zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów naukowych.

Lokalizacja adapterów dokujących IDA-2 oraz IDA-3 na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Źródło: NASA)Tym razem na ISS trafi między innymi międzynarodowy adapter dokujący IDA-3 (ang. International Docking Adapter). Zostanie on dołączony do hermetycznego adaptera cumowniczego (ang. Pressurized Mating Adapter – PMA), który z kolei jest zainstalowany w jednym z portów cumowniczych modułu Harmony. IDA-3 to drugi adapter, który pozwoli na dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej komercyjnych statków załogowych Dragon oraz Starliner. Poprzedni, IDA-2, został dostarczony na stację podczas misji CRS-9 w lipcu 2016 roku i zainstalowany miesiąc później podczas spaceru kosmicznego. Po raz pierwszy użyto go w czasie testowej misji załogowej kapsuły Dragon – Crew Demo-1 w marcu 2019 roku. W 2015 roku na ISS miał trafić pierwszy adapter – IDA-1 – jednak został on zniszczony podczas wybuchu rakiety Falcon 9 biorącej udział w misji zaopatrzeniowej CRS-7

Podczas tej misji zaopatrzeniowej na Międzynarodową Stację Kosmiczną trafi ładunek o masie 2312 kg, w skład którego wchodzą zapasy dla załogi, sprzęt i eksperymenty naukowe. W części hermetycznej statku Dragon znalazły się między innymi następujące eksperymenty naukowe: 

  • BioFabrication Facility – zbudowane przez firmę Techshot urządzenie służące do drukowania w 3D tkanek ludzkich. Testy przeprowadzone dzięki niemu mogą w przyszłości pozwolić na tworzenie całych organów ludzkich.
  • Cell Science-02 – zbada wpływ mikrograwitacji na gojenie i regenerację tkanek oraz na czynniki powodujące to gojenie. Badanie pomoże zrozumieć, w jaki sposób wybrane czynniki wzrostu wpływają na regenerację tkanek na poziomie molekularnym i biochemicznym. Może także przyczynić się do opracowania lepszych środków zaradczych przeciwko utracie gęstości kości doświadczanej przez astronautów w przestrzeni kosmicznej. Badanie ma również potencjalne zastosowanie u osób z upośledzeniem gojenia poważnych ran oraz w leczeniu utraty kości w wyniku osteoporozy na Ziemi.
  • Badanie firmy Goodyear – pozwoli przeanalizować tworzenie wypełniaczy krzemionkowych przy użyciu tradycyjnych technik, ale w mikrograwitacji, potencjalnie przynoszących wyniki niemożliwe do osiągnięcia na Ziemi. Lepsze zrozumienie budowy krzemionki i związku pomiędzy strukturą krzemionki a jej właściwościami mogłoby poprawić proces projektowania krzemionki, a także produkcję opon i ich parametry w terenie. Takie ulepszenia mogłyby w przyszłości pomóc zmniejszyć zużycie paliwa, co obniżyłoby koszty transportu i pomogłoby chronić środowisko naturalne Ziemi.
  • BioRock – zbada interakcję pomiędzy drobnoustrojami a skałami w mikrograwitacji, a także zmiany fizyczne i genetyczne w mikroorganizmach. Mikroby rosnące na powierzchni skał mogą stopniowo rozkładać te skały i wydobywać minerały. Jest to możliwe dzięki procesowi zwanemu biogórnictwem. Powszechnie spotykane na Ziemi, biogórnictwo mogłoby pomóc odkrywcom na Księżycu lub na Marsie w pozyskaniu potrzebnych materiałów, zmniejszając potrzebę wykorzystywania cennych zasobów z Ziemi i zmniejszając masę ładunku, który będą musieli ze sobą zabrać. Odkrycia dokonane w ramach badania BioRock mogą w przyszłości ułatwić pozyskiwanie materiałów w przestrzeni kosmicznej i przyspieszyć rozwój systemów podtrzymywania życia z wykorzystaniem komponentów mikrobiologicznych.
  • Multiscale Boiling – eksperyment, który pozwoli lepiej zrozumieć proces przechodzenia cieczy w stan gazowy w mikrograwitacji. W przeciwieństwie do warunków panujących na Ziemi, w mikrograwitacji bąbelki powstające w czasie gotowania cieczy nie uciekają do góry. Lepsze zrozumienie całego procesu zachodzącego w warunkach mikrograwitacji może w przyszłości pomóc w tworzeniu bardziej efektywnych cieplnie produktów. 

Statek zacumował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 27 lipca i pozostanie tam przez około miesiąc. Następnie wróci na Ziemię, gdzie wyląduje na spadochronach w Oceanie Spokojnym. Na jego pokładzie znajdzie się ładunek powrotny o masie około 1500 kg. 

Podczas tej misji został wykorzystany pierwszy stopień, który wcześniej wziął udział w misji CRS-17 na początku maja i wylądował na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim oraz statek Dragon, który już dwa razy odwiedził ISS – podczas misji CRS-6 w kwietniu 2015 roku oraz CRS-13 w grudniu 2017 roku. Tym razem po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na Landing Zone 1 na Cape Canaveral.

Test statyczny przed misją odbył się 20 lipca.

Pierwsze podejście do startu odbyło się 25 lipca, jednak zostało przerwane z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. 

Źródła: NASA (1), (2), (3)collectSPACE, Spaceflight Now, SpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl