CRS-17

Aktualizacja: wtorek, 11 czerwca 2019 15:11 (edytuj)
Numer misji #78
Data 4 maja 2019, 08:48:58 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe CRS-17 Press Kit
Pogoda 70%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1056.1
Ładunek Dragon (D1-19/C113.2), OCO-3, STP-H6
Masa ładunku Dragon + 2482 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
CRS-17

Kolejna misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), podczas której towarowa kapsuła Dragon dostarczy na stację zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów naukowych. Na ISS trafiły między innymi:

  • Po lewej: system SSIVP na Uniwersytecie w Pittsburghu (Źródło: Swanson School of Engineering); po prawej: zbliżenie na system zamontowany na platformie STP-H6 (Źródło: NASA)OCO-3, urządzenie służące do globalnych pomiarów stężenia dwutlenku węgla w atmosferze za pomocą trzech spektrometrów o wysokiej rozdzielczości; pozwoli ono na wykrycie lokalnych źródeł emisji, a także na uwzględnienie dobowych zmian w emisji poprzez prowadzenie pomiarów o różnych porach dnia; razem z innymi eksperymentami na ISS, takimi jak ECOSTRESS i GEDI, badającymi obieg wody na Ziemi czy biomasę, urządzenie przyczyni się do lepszego poznania całego ziemskiego ekosystemu;
  • STP-H6, platforma dla eksperymentów przygotowana w ramach programu STP dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD); znajdzie się na niej osiem eksperymentów, m.in. związanych ze śledzeniem gwiazd, technologiami komunikacyjnymi i monitorowaniem środowiska kosmicznego; wśród nich znajdzie się również prototyp superkomputera kosmicznego (SSIVP) mającego służyć do obróbki obrazu, który powstał na Uniwersytecie w Pittsburghu.

Początkowo planowane było lądowanie pierwszego stopnia na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral, jednakże w wyniku eksplozji podczas testów silników załogowej kapsuły Dragon, lądowanie zostało przeniesione na autonomiczną platformę OCISLY, która została umieszczona nieco ponad 20 km od brzegu.

Podczas tego startu wykorzystana została używana kapsuła Dragon, która odwiedziła Międzynarodową Stację Kosmiczną w sierpniu 2017 roku w ramach misji CRS-12.

Test statyczny przed misją odbył się 27 kwietnia.

Statek powrócił na Ziemię 3 czerwca. 

6 maja statek został zacumowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródła: James DeanMichael Baylor (1)Chris GebhardtEmre KellyMichael Baylor (2)Thomas BurghardtNASA (1), NASA (2)Gunter's Space Page (1), Gunter's Space Page (2), University of Pittsburgh (1)University of Pittsburgh (2), NASASpaceFlight.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl