wtorek, 7 sierpnia 2018 07:51 SpaceX przeprowadziło kolejną udaną misję. Tym razem rakieta Falcon 9, która wystartowała o godzinie 07:18 czasu polskiego (05:18 UTC) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, wyniosła na orbitę satelitę Merah Putih. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na OCISLY.

Satelita Merah Putih został umieszczony na orbicie

Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Merah Putih (Źródło: SpaceX)

SpaceX przeprowadziło kolejną udaną misję. Tym razem rakieta Falcon 9, która wystartowała o godzinie 07:18 czasu polskiego (05:18 UTC) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, wyniosła na orbitę satelitę Merah Putih. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie Of Course I Still Love You (w skrócie OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Podczas tej misji na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) trafił satelita Merah Putih, nazywany również Telkom 4. Został on zamówiony przez największego dostawcę usług telekomunikacyjnych Indonezji – Telkom Indonesia. Budową ważącego około 5800 kg satelity zajęła się firma SSL. Zadaniem satelity będzie dostarczanie usług mieszkańcom m.in. Indonezji i Indii. Satelita oddzielił się od drugiego stopnia rakiety niecałe 32 minuty po starcie. Teraz, po serii manewrów orbitalnych, trafi na orbitę geostacjonarną, na długość geograficzną 108°E. Tam będzie pracował przez co najmniej 15 lat. 

Misja Merah Putih była pierwszą, podczas której wykorzystano używany wcześniej booster rakiety Falcon 9 w wersji Block 5. Ten egzemplarz poprzednio brał udział w misji z satelitą Bangabandhu-1 w maju tego roku. Wtedy, po dostarczeniu satelity na orbitę, rakieta wylądowała na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. Tym razem ponownie dokonała tego samego. Jeśli nowa wersja rakiety okaże się tak wytrzymała, jak było to zapowiadane, w niedalekiej przyszłości można spodziewać się kolejnego startu z użyciem tego boostera.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Źródła: Gunter's Space Page, SpaceX

Autorzy

Najbliższy start
Es'hail 2
Data 14 listopada 2018
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek Es'hail 2, 2x AMSAT P4A
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony