SpaceX przeprowadziło kolejną udaną misję. Tym razem rakieta Falcon 9, która wystartowała o godzinie 07:18 czasu polskiego (05:18 UTC) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, wyniosła na orbitę satelitę Merah Putih. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na OCISLY.

Satelita Merah Putih został umieszczony na orbicie

wtorek, 7 sierpnia 2018 07:51 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Merah Putih (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Merah Putih (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Merah Putih (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 przed startem z misją Merah Putih (Źródło: SpaceX)

SpaceX przeprowadziło kolejną udaną misję. Tym razem rakieta Falcon 9, która wystartowała o godzinie 07:18 czasu polskiego (05:18 UTC) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral, wyniosła na orbitę satelitę Merah Putih. Po starcie pierwszy stopień rakiety wylądował na platformie Of Course I Still Love You (w skrócie OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Podczas tej misji na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) trafił satelita Merah Putih, nazywany również Telkom 4. Został on zamówiony przez największego dostawcę usług telekomunikacyjnych Indonezji – Telkom Indonesia. Budową ważącego około 5800 kg satelity zajęła się firma SSL. Zadaniem satelity będzie dostarczanie usług mieszkańcom m.in. Indonezji i Indii. Satelita oddzielił się od drugiego stopnia rakiety niecałe 32 minuty po starcie. Teraz, po serii manewrów orbitalnych, trafi na orbitę geostacjonarną, na długość geograficzną 108°E. Tam będzie pracował przez co najmniej 15 lat. 

Misja Merah Putih była pierwszą, podczas której wykorzystano używany wcześniej booster rakiety Falcon 9 w wersji Block 5. Ten egzemplarz poprzednio brał udział w misji z satelitą Bangabandhu-1 w maju tego roku. Wtedy, po dostarczeniu satelity na orbitę, rakieta wylądowała na autonomicznej barce OCISLY na Oceanie Atlantyckim. Tym razem ponownie dokonała tego samego. Jeśli nowa wersja rakiety okaże się tak wytrzymała, jak było to zapowiadane, w niedalekiej przyszłości można spodziewać się kolejnego startu z użyciem tego boostera.

Pełne nagranie ze startu i lądowania można zobaczyć poniżej.

Źródła: Gunter's Space Page, SpaceX

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl