W środę 22 kwietnia, o godzinie 21:30 czasu polskiego (19:30 UTC) z platformy LC-39A na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z misją Starlink-7. Rakieta wyniosła na orbitę kolejną serię 60 satelitów budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, mającej świadczyć usługi dostępu do Internetu.

Siódma misja Starlink zakończona

środa, 22 kwietnia 2020 22:55 (edytuj)
Grupa satelitów Starlink widoczna z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Źródło: NASA)
Grupa satelitów Starlink widoczna z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Źródło: NASA)
Grupa satelitów Starlink widoczna z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Źródło: NASA) Grupa satelitów Starlink widoczna z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Źródło: NASA)

W środę 22 kwietnia, o godzinie 21:30 czasu polskiego (19:30 UTC) z platformy startowej LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z misją Starlink-7. Rakieta wyniosła na orbitę kolejną serię sześćdziesięciu satelitów budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, mającej świadczyć usługi dostępu do Internetu.

Wszystkie z ważących około 260 kilogramów satelitów oddzieliły się od drugiego stopnia rakiety Falcon 9 około 15 minut po starcie. Stało się to na wysokości około 220 kilometrów nad Ziemią. Teraz satelity zostaną przetestowane, po czym, jeśli będą działać poprawnie, rozpoczną proces podnoszenia swojej orbity do docelowej wysokości 550 kilometrów przy użyciu własnych silników jonowych. 

W trakcie misji Starlink-7 użyto pierwszego stopnia rakiety, który wcześniej brał udział w trzech misjach – Crew Demo-1 w marcu 2019 roku, RADARSAT Constellation Mission w czerwcu 2019 roku oraz Starlink-4 w styczniu 2020 roku. Podczas dzisiejszego lotu po raz kolejny odzyskano booster. Około 9 minut po starcie rakieta wylądowała na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. 

Tym razem zdecydowano, że nie podjęta zostanie próba odzyskania osłony ładunku, która chroni satelity podczas lotu przez atmosferę ziemską w czasie startu. Docelowo obie połowy, wracające z kosmosu na spadochronach, mają być łapane w sieci zainstalowane na statkach Ms. Chief oraz Ms. Tree, jednakże tym razem zrezygnowano z tej próby ze względu na zaktualizowane oprogramowanie służące do odzysku, zarówno w osłonie ładunku, jak i statkach. Jeżeli uda się wylądować gładko na powierzchni oceanu, owiewki zostaną wciągnięte na pokład statków i dostarczone do Portu Canaveral. Osłony użyte w czasie misji Starlink-7 pochodziły z misji AMOS-17, przeprowadzonej w sierpniu 2019 roku. Wtedy udało się złapać jedną połowę osłony w sieć zainstalowaną na statku Ms. Tree. Druga z kolei wpadła do oceanu, skąd została wyciągnięta i przetransportowana na brzeg przy użyciu statku GO Navigator.

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl