Luksemburska spółka SES poinformowała o zawarciu umowy ze SpaceX, w ramach której w 2022 roku na orbitę zostaną wystrzelone dwa nowe satelity telekomunikacyjne.

SpaceX dostarczy kolejne satelity SES na orbitę

poniedziałek, 10 sierpnia 2020 14:57 (edytuj)
Satelita SES-12 (Źródło: Airbus Defence and Space)
Satelita SES-12 (Źródło: Airbus Defence and Space)
Satelita SES-12 (Źródło: Airbus Defence and Space) Satelita SES-12 (Źródło: Airbus Defence and Space)

Luksemburska spółka SES poinformowała o zawarciu umowy ze SpaceX, w ramach której na orbitę zostaną wystrzelone nowe satelity komunikacyjne. Operujące w paśmie C (fragment widma fal elektromagnetycznych w zakresie promieniowania mikrofalowego) satelity pomogą we wprowadzeniu usługi 5G na terenie Stanów Zjednoczonych, a ich budową zajmie się firma Northrop Grumman. Obecnie planowane jest wystrzelenie dwóch satelitów SES, oraz wyprodukowanie jednego zastępczego, który w krótkim czasie mógłby zostać wystrzelony na orbitę, w wypadku hipotetycznych problemów. 

Jak informuje SES, nowe satelity umożliwią „uwolnienie” środkowego pasma o częstotliwości 280 MHz oraz wykorzystanie obszaru w paśmie 5G przy jednoczesnej bezproblemowej migracji obecnych klientów SES korzystających z pasma C i zapewnieniu dalszego świadczenia usług telewizji cyfrowej dla prawie 120 mln amerykańskich gospodarstw domowych i innych krytycznych usług w zakresie danych.

„Mamy głębokie i godne zaufania relacje z firmą SpaceX, byliśmy pierwszą firmą, która wystrzeliła z nimi komercyjnego satelitę na orbitę, a następnie pierwszą firmą, która wykorzystała podczas misji sprawdzony w locie booster", powiedział Steve Collar, dyrektor wykonawczy (CEO) firmy SES. „Jesteśmy pewni, że SpaceX będzie w stanie zrealizować tę kluczową misję".

Gwynne Shotwell, dyrektor operacyjna (COO) i prezydent SpaceX, dodała, iż SES jest jednym z najbardziej wartościowych klientów firmy. Trudno się z nią nie zgodzić. Współpraca SES oraz SpaceX sięga wiele lat wstecz. Warto przypomnieć, że to podczas startu z satelitą SES-10 na pokładzie po raz pierwszy w historii użyta została przetestowana w locie rakieta Falcon. Pierwszy stopień rakiety wykorzystany podczas misji SES-10 wylądował wcześniej bezpiecznie na autonomicznej barce OCISLY podczas misji CRS-8.

Oprócz satelity SES-10, SpaceX dostarczyło na orbitę urządzenia SES-8SES-9, SES-11 oraz SES-12. Każde ze wspólnych przedsięwzięć obu firm zakończyło się jak dotąd sukcesem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe satelity SES zostaną wystrzelone w 2022 roku. Część zleceń przyznana została również United Launch Alliance. Za pomocą rakiety Atlas V, podobnie jak w przypadku Falcona 9, na orbitę dostarczone zostaną również dwa nowe satelity operujące w paśmie C.  

Warto również wspomnieć, że satelity SES-18 i SES-19 zostaną wystrzelone za pomocą Falcona 9 podczas jednej misji, a nie w trakcie dwóch pojedynczych startów, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Zmniejszające się masy oraz rozmiary satelitów telekomunikacyjnych pozwalają zaoszczędzić miliony dolarów, jeśli do dostarczenia pełnego ładunku na orbitę potrzeba zaledwie jednego startu.

Źródła: Business Wire, Michael Sheetz, SES, Spaceflight Now

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl