Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) przyznały SpaceX kontrakt na przeprowadzenie trzech misji związanych z bezpieczeństwem narodowym USA w ramach programu EELV (Evolved Expendable Launch Vehicle) – AFSPC-44, NROL-85 i NROL-87. Za trzy starty SpaceX otrzyma łącznie 297 milionów dolarów.

SpaceX przeprowadzi trzy misje związane z bezpieczeństwem narodowym USA

środa, 20 lutego 2019 23:40 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-8 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-8 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-8 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-8 (Źródło: SpaceX)

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych (USAF) przyznały firmie SpaceX kontrakt na przeprowadzenie trzech misji związanych z bezpieczeństwem narodowym USA w ramach programu EELV (Evolved Expendable Launch Vehicle) – AFSPC-44, NROL-85 i NROL-87. Za trzy starty SpaceX otrzyma łącznie 297 milionów dolarów.

Wszystkie trzy ładunki są tajne i nie są znane szczegóły dotyczące ich przeznaczenia. AFSPC-44 to misja dla Dowództwa Sił Powietrznych, której start zaplanowany jest na rok 2021 z Cape Canaveral lub Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Prawdopodobnie podczas niej wykorzystana zostanie rakieta Falcon Heavy, chociaż nie zostało to oficjalnie potwierdzone. Zarówno NROL-85 jak i NROL-87 to ładunki należące do Narodowego Biura Rozpoznania (ang. NRO – National Reconnaissance Office), jednej z najtajniejszych agencji wywiadu USA. Mają one zostać wystrzelone w 2021 roku, prawdopodobnie na szczycie Falcona 9, pierwszy z nich z Florydy, drugi natomiast z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii.

W ramach tej samej serii przetargów, kontrakty zostały przyznane również firmie United Launch Alliance (ULA). Ma ona dostarczyć na orbitę satelity SBIRS GEO-5 oraz SBIRS GEO-6, będące elementem systemu obserwacji Ziemi z kosmosu w podczerwieni (SBIRS), należącego do Sił Powietrznych USA, a także Silent Barker, tajny ładunek dla NRO. Kwota kontraktu wyniosła 441,76 milionów dolarów.

Prezydent i dyrektor operacyjna SpaceX Gwynne Shotwell powiedziała, że firma jest dumna z tego, że Siły Powietrzne USA zdecydowały się na przyznanie jej kontraktów na przeprowadzenie kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych misji kosmicznych i że pozwalają SpaceX na dalsze dostarczanie usług startu za pomocą Falcona 9 i Falcona Heavy w najkorzystniejszych cenach.

Firma SpaceX już w przeszłości dostarczyła na orbitę przy pomocy Falcona 9 należące do USAF i NRO ładunki związane z bezpieczeństwem narodowym. W 2017 roku odbyły się misje NROL-76 oraz OTV-5, natomiast w grudniu 2018 roku wystrzelony został pierwszy satelita GPS trzeciej generacji. SpaceX posiada również kontrakty na cztery kolejne misje GPS w latach 2019-2021 oraz na misję AFSPC-52, która zostanie przeprowadzona z użyciem rakiety Falcon Heavy w 2020 roku.

Źródła: DoDSpaceNews.com (1)SpaceNews.com (2)Michael Sheetz, Breaking DefenseForum NSF

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl