17 lutego, o godzinie 16:05 czasu polskiego (15:05 UTC) z platformy SLC-40 na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z misją Starlink-5. Na szczycie rakiety znalazło się 60 satelitów budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink. Lądowanie pierwszego stopnia rakiety zakończyło się niepowodzeniem.

SpaceX przeprowadziło piątą misję Starlink

poniedziałek, 17 lutego 2020 17:37 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją Starlink-5 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją Starlink-5 (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją Starlink-5 (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 podczas startu z misją Starlink-5 (Źródło: SpaceX)

W poniedziałek 17 lutego, o godzinie 16:05 czasu polskiego (15:05 UTC) z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Falcon 9 z misją Starlink-5. Na szczycie rakiety znalazło się 60 satelitów budowanej przez SpaceX konstelacji Starlink, mającej zapewnić szerokopasmowy dostęp do Internetu na całej Ziemi.

Różnicą w porównaniu do poprzednich misji z satelitami Starlink był profil lotu rakiety. Wcześniej drugi stopień rakiety Falcon 9 wykonywał drugie krótkie odpalenie swojego silnika po kilkudziesięciu minutach lotów, aby umieścić satelity na orbicie kołowej. Tym razem satelity zostały umieszczone na eliptycznej orbicie. Ich separacja od drugiego stopnia rakiety nastąpiła około 15 minut po starcie. Teraz przeprowadzone zostaną testy mające na celu sprawdzenie działania wszystkich satelitów. Po tym, przy użyciu własnych silników jonowych, satelity przystąpią do podnoszenia swojej orbity do docelowej wysokości 550 km.

W czasie tego lotu użyto pierwszego stopnia rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w trzech misjach – CRS-17 w maju 2019 roku, CRS-18 w lipcu 2019 roku oraz JCSAT-18/Kacific1 w grudniu 2019 roku. Tym razem planowano jego ponowne odzyskanie dzięki lądowaniu na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Operacja nie powiodła się jednak i rakieta wykonała „miękkie lądowanie" w oceanie obok platformy. Na razie nie jest znana dokładna przyczyna nieudanego lądowania. 

Podczas tej misji po raz kolejny podjęto próbę odzyskania aerodynamicznej osłony ładunku, która chroni satelity w czasie startu podczas lotu przez atmosferę ziemską. Do tego zadania wykorzystano zmodyfikowane statki GO Ms. Tree oraz GO Ms. Chief, na pokładzie których zainstalowano sieci, w które mają wpadać połowy osłony. Obecnie nie wiadomo, czy odzyskanie osłony powiodło się. 

Pełne nagranie ze startu można zobaczyć poniżej.

Źródła: SpaceX (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl