Po tym jak zdecydowano, że dwa pierwsze pełnowymiarowe prototypy statku Starship, budowane w Boca Chica w Teksasie i w Cocoa na Florydzie – Mk1 i Mk2 – nie odbędą lotów, SpaceX planuje znacząco przyspieszyć budowę kolejnego egzemplarza. Starship Mk3 ma powstać w Boca Chica tak szybko jak to możliwe i firma ma nadzieję, że pojazd ten będzie pierwszym, który wzniesie się w powietrze. Początkow…

SpaceX przyspiesza budowę statku Starship Mk3 w Teksasie

piątek, 6 grudnia 2019 08:23 (edytuj)
Starship Mk1 w Boca Chica w Teksasie po złożeniu w całość po raz pierwszy (Źródło: SpaceX)
Starship Mk1 w Boca Chica w Teksasie po złożeniu w całość po raz pierwszy (Źródło: SpaceX)
Starship Mk1 w Boca Chica w Teksasie po złożeniu w całość po raz pierwszy (Źródło: SpaceX) Starship Mk1 w Boca Chica w Teksasie po złożeniu w całość po raz pierwszy (Źródło: SpaceX)

Po tym jak zdecydowano, że dwa pierwsze pełnowymiarowe prototypy statku Starship, budowane w Boca Chica w Teksasie i w Cocoa na Florydzie – Mk1 i Mk2 – nie odbędą lotów, SpaceX planuje znacząco przyspieszyć budowę kolejnego egzemplarza. Starship Mk3 ma powstać w Boca Chica tak szybko jak to możliwe i firma ma nadzieję, że pojazd ten będzie pierwszym, który wzniesie się w powietrze.

Początkowo stworzono dwa niezależne zespoły budujące prototypy statku, jeden w Teksasie, drugi na Florydzie, mające niejako konkurować ze sobą, dzieląc się jednocześnie nabytą w procesie budowy wiedzą. Miało to doprowadzić do wypracowania najlepszych rozwiązań inżynierskich i metod budowy kolejnych egzemplarzy. Choć jeszcze na początku listopada planowano, że Starship Mk1 odbędzie lot na wysokość ok. 20 km, to pierwsze dwa prototypy, bardzo podobne w swojej konstrukcji, miały przede wszystkim przetrzeć szlak jeśli chodzi o produkcję i wytwarzanie. Ostatecznie zdecydowano, że lepiej będzie przeprowadzić lot przy pomocy całkowicie nowego pojazdu, znacząco usprawnionego w stosunku do poprzedników dzięki wykorzystaniu doświadczenia pozyskanego podczas ich budowy.

Nowy egzemplarz, Starship Mk3, powstaje już w Boca Chica w Teksasie, gdzie budowany jest przez połączony zespół. Każdy z pracowników ośrodka w Cocoa otrzymał możliwość relokacji i pracy nad budową Mk3 lub pozostania na Florydzie i wspomagania innych działań SpaceX. Firma jest przekonana, że ruch ten pozwoli szybciej przeprowadzić pierwszy lot. W efekcie jednak prace w Cocoa znacząco spowolniły, chociaż SpaceX poinformowało, że nie zostały one całkowicie wstrzymane.

Felix Schlang, twórca kanału What about it!? w serwisie YouTube, który rozmawiał z byłym pracownikiem ośrodka w Cocoa, poinformował, że nawet do 80% pracowników zostało przeniesionych z Cocoa do innych placówek firmy i że przez kilka najbliższych miesięcy na Florydzie należy spodziewać się stosunkowo niewielkiej aktywności SpaceX związanej ze Starshipem. Wg źródła budowane w Cocoa egzemplarze, Mk2 i Mk4, również nie zostaną dokończone ze względu na powtarzające się problemy, m.in. z wytwarzaniem stalowych pierścieni o identycznej średnicy.

Pod koniec listopada na pokładzie statku GO Discovery przy doku SpaceX w Porcie Canaveral zauważono elementy statku Starship. Zostały one wyprodukowane przez zespół na Florydzie i obecnie statek ma dostarczyć je do Boca Chica, gdzie zostaną wykorzystane podczas budowy Starshipa Mk3. W Teksasie także trwają już prace i powstają tam kolejne elementy pojazdu. Wszystko wskazuje na to, że nowy egzemplarz ma być budowany niemal w całości od podstaw, co oznacza, że bardzo niewiele części z Mk1 będzie wykorzystane ponownie. Pojazd ten został uszkodzony podczas testu 20 listopada i obecnie trwa jego rozbiórka.

Na terenie kompleksu startowego LC-39A w KSC wciąż trwa budowa infrastruktury dla rakiety Super Heavy/Starship i jak na razie nie zaobserwowano spowolnienia prac. Wydaje się, że mimo obecnego skupienia na budowie egzemplarza testowego w Boca Chica, firma nie rezygnuje z planów wykorzystywania kompleksu LC-39A do testów i startów nowej rakiety. Porównanie zdjęć z placu budowy z przedstawionymi przez SpaceX wizualizacjami wydaje się wskazywać, że powstająca struktura ma być przystosowana do startu całej rakiety, wraz z pierwszym stopniem.

Jednocześnie trwają prace nad budową nowego ośrodka SpaceX przy Roberts Road w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie. W listopadzie udostępniona została wiadomość, że SpaceX planuje rozbudowę tego ośrodka w stosunku do pierwotnych planów i spekuluje się, że to tam docelowo ma zostać przeniesiona budowa egzemplarzy statku Starship na Florydzie. Rozmówca Felixa Schlanga potwierdził istnienie takich planów, twierdząc, że przeniesienie się do KSC znacząco ułatwi transport rakiety na platformę startową.

Źródła: NASASpaceFlight.com, Florida Today, TeslaratiWhat About It!?Michael Sheetz (1), (2)Julia Bergeron (1), (2)Forum NSFJared FrankleStephen MarrAdam BernEric RalphBocaChicaGalJohn Winkopp

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl