niedziela, 19 lipca 2020 20:01 Na 20 lipca, na godzinę 23:00 czasu polskiego (21:00 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Podczas misji rakieta wyniesie pierwszego dedykowanego koreańskiego wojskowego satelitę komunikacyjnego, ANASIS-II, na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO).

Start rakiety Falcon 9 z misją ANASIS-II – 20 lipca 2020

Start rakiety Falcon 9 z misją GPS III SV03 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-07-20 22:14

Start z misją ANASIS-II jest aktualnie planowany na godzinę 23:30 czasu polskiego (21:30 UTC). Rakieta i ładunek są gotowe do startu.

Na 20 lipca, na godzinę 23:00 czasu polskiego (21:00 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Podczas misji rakieta wyniesie pierwszego dedykowanego koreańskiego wojskowego satelitę komunikacyjnego, ANASIS-II, na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO).

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Do startu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w pierwszej misji załogowej SpaceX, Crew Demo-2, w maju 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim. Prawdopodobnie odbędzie się także próba odzyskania osłon ładunku.

Jednocześnie będzie to rekordowy czas między startami tego samego boostera – 46 dni. Dotychczasowy rekord został ustanowiony podczas misji Starlink-5 w lutym 2020 roku i wynosi niecałe 63 dni. Test statyczny boostera odbył się 12 lipca 2020 roku, a dzień później pierwotna data startu została przesunięta ze względu na konieczność inspekcji drugiego stopnia rakiety.

ANASIS-II to satelita zbudowany na platformie Eurostar E3000, pierwotnie zakontraktowany przez Lockheed Martin, jednak ostatecznie wykonany przez jego podwykonawcę, Airbusa. Jego transport na Cape Canaveral odbył się za pomocą samolotu Antonow An-124.

Będzie to pierwszy dedykowany satelita wykorzystywany przez Koreę do celów militarnych, do tej pory wojsko korzystało wyłącznie z satelitów cywilnych.

Źródła: SpaceX (1), (2), Spaceflight Now (1), (2), Trevor Mahlmann

Autorzy

Wkrótce
Lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów

W najbliższym czasie w Boca Chica w Teksasie planowany jest lot prototypu Starship SN5 na wysokość 150 metrów. Będzie to pierwszy lot pełnowymiarowego prototypu statku Starship. Pojazd ma wznieść się w powietrze ze stanowiska startowego, przemieścić się w poziomie, a następnie wylądować na sąsiadującej platformie.

Nie jest znany dokładny czas testu, dzisiejsze okno testowe otwarte jest do godziny 03:00 czasu polskiego.

Najbliższy start
2020-08-06 07:33
Starlink-10
Data 6 sierpnia 2020
Godzina 07:33 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania OCISLY
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 57 satelitów konstelacji Starlink, BlackSky Global 7-8
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl