Na 5 grudnia, na godzinę 19:16 czasu polskiego (18:16 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9, której zadaniem będzie wyniesienie na orbitę statku Dragon z zapasami, sprzętem i eksperymentami naukowymi na ISS. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie LZ-1.

Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-16 – 5 grudnia 2018

środa, 5 grudnia 2018 10:05 (edytuj)
Statek Dragon zbliżający się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Fot. Oleg Artiemjew)
Statek Dragon zbliżający się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Fot. Oleg Artiemjew)
Statek Dragon zbliżający się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Fot. Oleg Artiemjew) Statek Dragon zbliżający się do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Fot. Oleg Artiemjew)

Na 5 grudnia, na godzinę 19:16 czasu polskiego (18:16 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Jej zadaniem będzie wyniesienie na orbitę statku Dragon, który w ramach misji CRS-16 dostarczy na Międzynarodową Stację Kosmiczną zapasy, sprzęt i eksperymenty naukowe. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral. 

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie

Podczas misji CRS-16 na ISS ma trafić 304 kg zapasów, 1037 kg sprzętu do eksperymentów naukowych oraz 257 kg pozostałego sprzętu, w tym zbiorniki z tlenem potrzebnym podczas zbliżających się spacerów kosmicznych. Oprócz tego, w części zewnętrznej kapsuły ma zostać dostarczony ładunek o masie 975 kg. W skład eksperymentów, które mają trafić w kosmos, wchodzą m.in.: 

  • GEDI, urządzenie, które za pomocą lasera będzie prowadzić pomiary pionowej struktury ziemskich lasów, co ma pomóc m.in. w lepszym poznaniu procesów cyklu węglowego i wodnego na Ziemi;
  • RRM3, eksperyment, który ma przetestować innowacyjne metody przechowywania oraz transferu cieczy kriogenicznych w przestrzeni kosmicznej; jest to trzecia faza projektu, którego celem jest wypracowanie technologii umożliwiających serwisowanie oraz tankowanie satelitów na orbicie.

Na pokładzie statku znajdą się również myszy, które posłużą do eksperymentów w ramach programu Rodent Research. Podczas ostatnich przygotowań do startu w pokarmie dla zwierząt wykryto pleśń, przez co konieczna była jego wymiana. Nie udało się jednak zrobić tego wystarczająco szybko, przez co konieczne było przesunięcie startu o 24 godziny, na 5 grudnia.

Do misji CRS-16 użyty zostanie statek Dragon, który wcześniej odwiedził już Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach misji CRS-10 w lutym 2017 roku. Jest to kolejna misja, w czasie której wykorzystana zostanie kapsuła już wcześniej używana. 

Po serii manewrów orbitalnych statek powinien dotrzeć na ISS 8 grudnia. Ostateczny proces zbliżania się kapsuły do stacji rozpocznie się o godzinie 10:30 czasu polskiego (09:30 UTC). Jej złapanie przez robotyczne ramię Canadarm2, zainstalowane na zewnątrz stacji, planowane jest na godzinę 12:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Samo cumowanie powinno rozpocząć się o godzinie 13:30 czasu polskiego (12:30 UTC). Całość będzie można oglądać na żywo na NASA TV oraz na naszej stronie. Statek pozostanie zacumowany do stacji przez około pięć tygodni.

Jeśli start odbędzie się zgodnie z planem, SpaceX osiągnie nowy rekord pomiędzy kolejnymi misjami – zaledwie 47 godzin i 42 minuty. Dwa dni wcześniej odbył się start Falcona 9 z misją Spaceflight SSO-A: SmallSat Express, podczas której na orbitę trafiły 64 satelity, w tym polski PW-Sat2.

Po starcie planowany jest powrót pierwszego stopnia rakiety na ląd. Ma on wylądować na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral. Będzie to pierwsze lądowanie na tej platformie od czasu startu Falcona Heavy w lutym.

Test statyczny przed misją przeprowadzono 1 grudnia. Rakieta została wtedy ustawiona na platformie startowej, gdzie została zatankowana. Następnie na kilka sekund uruchomiono silniki w jej pierwszym stopniu. Po tym zbiorniki rakiety opróżniono, a ona wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano statek Dragon, który ma wynieść na orbitę.

Obecnie prognozy pogody dają 90% szans na start 5 grudnia. Jedyną przeszkodą może być zbyt silny wiatr wiejący w okolicy platformy startowej. W przypadku przesunięcia startu o 48 godzin, prognozy wciąż dają 90% szans na start, a jedynym problemem mogą być opady deszczu. 

Źródła: University of MarylandNASA (1)NASA (2)James Dean, NASA (3), SpaceX, NASA (4), Oleg Artiemjew

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl