CRS-16

Aktualizacja: czwartek, 21 maja 2020 15:32 (edytuj)
Numer misji #72
Data 5 grudnia 2018, 19:16 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie nieudane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe CRS-16 Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1050.1
Ładunek Dragon (D1-18/C112.2), GEDI, RRM3
Masa ładunku Dragon + 2573 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA
CRS-16

Kolejna misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), podczas której towarowa kapsuła Dragon dostarczyła na stację zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów naukowych. Na ISS trafiły między innymi:

  • Instrument GEDI podczas testów w komorze symulującej warunki panujące w kosmosie (Źródło: University of Maryland)GEDI, urządzenie, które za pomocą lasera będzie prowadzić pomiary pionowej struktury ziemskich lasów, co ma pomóc m.in. w lepszym poznaniu procesów cyklu węglowego i wodnego na Ziemi;
  • RRM3, eksperyment, który ma przetestować innowacyjne metody przechowywania oraz transferu cieczy kriogenicznych w przestrzeni kosmicznej; jest to trzecia faza projektu, którego celem jest wypracowanie technologii umożliwiających serwisowanie oraz tankowanie satelitów na orbicie.

W czasie tego lotu użyty został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 oraz kapsuła Dragon, która wcześniej wzięła udział w misji CRS-10 w lutym 2017 roku. Lądowanie pierwszego stopnia na Landing Zone 1 nie powiodło się, ponieważ zawiodła pompa sterująca jedną z lotek sterowych. Mimo tego booster wyhamował nad oceanem i nie uległ zniszczeniu. 

Test statyczny przed misją odbył się 1 grudnia.

8 grudnia statek dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Źródła: US Launch Schedule, University of Maryland, NASA (1), NASA (2), James Dean, Forum NSF

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl