Ostatnia aktualizacja: czwartek, 21 maja 2020 15:32

CRS-16

Numer misji 72
Data 5 grudnia 2018, 19:16 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie nieudane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe CRS-16 Press Kit
Pogoda 90%
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1050.1
Ładunek Dragon (D1-18/C112.2), GEDI, RRM3
Masa ładunku Dragon + 2573 kg
Docelowa orbita LEO
Klient NASA

Kolejna misja zaopatrzeniowa do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), podczas której towarowa kapsuła Dragon dostarczyła na stację zapasy, części zamienne oraz sprzęt do eksperymentów naukowych. Na ISS trafiły między innymi:

  • Instrument GEDI podczas testów w komorze symulującej warunki panujące w kosmosie (Źródło: University of Maryland)GEDI, urządzenie, które za pomocą lasera będzie prowadzić pomiary pionowej struktury ziemskich lasów, co ma pomóc m.in. w lepszym poznaniu procesów cyklu węglowego i wodnego na Ziemi;
  • RRM3, eksperyment, który ma przetestować innowacyjne metody przechowywania oraz transferu cieczy kriogenicznych w przestrzeni kosmicznej; jest to trzecia faza projektu, którego celem jest wypracowanie technologii umożliwiających serwisowanie oraz tankowanie satelitów na orbicie.

W czasie tego lotu użyty został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9 oraz kapsuła Dragon, która wcześniej wzięła udział w misji CRS-10 w lutym 2017 roku. Lądowanie pierwszego stopnia na Landing Zone 1 nie powiodło się, ponieważ zawiodła pompa sterująca jedną z lotek sterowych. Mimo tego booster wyhamował nad oceanem i nie uległ zniszczeniu. 

Test statyczny przed misją odbył się 1 grudnia.

8 grudnia statek dotarł na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Źródła: US Launch Schedule, University of Maryland, NASA (1), NASA (2), James Dean, Forum NSF

Powiązane wiadomości

Najbliższy start
2020-09-27 16:43
Starlink-13
Data 27 września 2020
Godzina 16:43 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu KSC LC-39A 
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl