Na 3 maja, na godzinę 09:11 czasu polskiego (07:11 UTC) zaplanowano start Falcona 9 z misją CRS-17, podczas której statek Dragon dostarczy na ISS blisko 2500 kg zapasów, sprzętu i eksperymentów naukowych. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na OCISLY.

Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-17 – 4 maja 2019

czwartek, 2 maja 2019 16:17 (edytuj)
Kapsuła Dragon na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas misji CRS-14 (Źródło: NASA)
Kapsuła Dragon na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas misji CRS-14 (Źródło: NASA)
Kapsuła Dragon na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas misji CRS-14 (Źródło: NASA) Kapsuła Dragon na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej podczas misji CRS-14 (Źródło: NASA)
  Aktualizacja 2019-05-03 9:07

Niecałe 15 minut przed startem odliczanie zostało zatrzymane z powodu problemów z zasilaniem na autonomicznej platformie OCISLY, na której miał wylądować pierwszy stopień. Najbliższy możliwy termin startu to 4 maja o godzinie 8:48 czasu polskiego (6:48 UTC).

Na 3 maja, na godzinę 09:11 czasu polskiego (07:11 UTC) zaplanowany jest start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie w ramach misji CRS-17. Na szczycie rakiety znajdzie się towarowa kapsuła Dragon, za pomocą której na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) dostarczone zostanie 2482 kg zapasów, sprzętu i eksperymentów naukowych. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim, około 20 km od brzegu. Początkowo pierwszy stopień miał lądować na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral, jednakże w wyniku eksplozji podczas testu załogowej kapsuły Dragon, który odbywał się w pobliżu platformy, zdecydowano się na zmianę miejsca lądowania.

Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-12 (Źródło: SpaceX)Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Podczas tej misji wykorzystana zostanie kapsuła Dragon, która wcześniej wzięła udział w misji CRS-12 w sierpniu 2017 roku. Tym razem na pokładzie statku znajdzie się 338 kg zapasów, 726 kg sprzętu do eksperymentów naukowych oraz 453 kg pozostałego ładunku. W zewnętrznej części pojazdu na ISS dostarczone zostaną także dwa ładunki naukowe o łącznej masie 965 kg:

  • OCO-3, urządzenie służące do globalnych pomiarów stężenia dwutlenku węgla w atmosferze za pomocą trzech spektrometrów o wysokiej rozdzielczości; pozwoli ono na wykrycie lokalnych źródeł emisji, a także na uwzględnienie dobowych zmian w emisji poprzez prowadzenie pomiarów o różnych porach dnia; razem z innymi eksperymentami na ISS, takimi jak ECOSTRESS i GEDI, badającymi obieg wody na Ziemi czy biomasę, urządzenie przyczyni się do lepszego poznania całego ziemskiego ekosystemu;
  • STP-H6, platforma dla eksperymentów przygotowana w ramach programu STP dla Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD); znajdzie się na niej osiem eksperymentów, m.in. związanych ze śledzeniem gwiazd, technologiami komunikacyjnymi i monitorowaniem środowiska kosmicznego; wśród nich znajdzie się również prototyp superkomputera kosmicznego (SSIVP) mającego służyć do obróbki obrazu, który powstał na Uniwersytecie w Pittsburghu.

OCO-3 oraz STP-H6 wewnątrz bagażnika statku Dragon (Źródło: NASA)Planowo Dragon dotrze na Międzynarodową Stację Kosmiczną 5 maja. Proces zbliżania się kapsuły do ISS powinien rozpocząć się ok. godziny 11:00 czasu polskiego (09:00 UTC), a jej złapanie przez robotyczne ramię Canadarm2 zaplanowane jest na godzinę 13:00 czasu polskiego (11:00 UTC). Cumowanie planowane jest ok. godziny 15:00 czasu polskiego (13:00 UTC). Cały proces będzie można śledzić na żywo na NASA TV. Kapsuła pozostanie zacumowana do stacji przez około cztery tygodnie, a następnie powróci na Ziemię, lądując na powierzchni Oceanu Spokojnego niedaleko wybrzeża Kalifornii.

Test statyczny przed misją odbył się 27 kwietnia. Rakieta została umieszczona na platformie startowej bez ładunku, a następnie została zatankowana i dziewięć silników w pierwszym stopniu zostało uruchomionych na kilka sekund. Potem opróżniono zbiorniki i rakieta wróciła do hangaru, a na jej szczycie zamontowana została kapsuła Dragon. Początkowo start miał odbyć się 1 maja, jednakże ze względu na awarię systemu zasilania amerykańskiego segmentu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej start został przełożony, aby umożliwić wymianę wadliwego elementu stacji. 2 maja udało się z sukcesem zakończyć procedurę naprawczą, dzięki czemu przywrócono pełne zasilanie na stacji i wszystkie systemy są gotowe, aby przyjąć kapsułę Dragon na ISS.

Obecnie prognozy pogody dają 40% szans na start 3 maja. Głównymi przeszkodami mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulusy) oraz zbyt gruba warstwa chmur, mogące powodować zamarzanie, a także opady deszczu. W przypadku przełożenia startu na zapasowy termin, 4 maja, szanse na dobrą pogodę wzrastają do 70%.

Źródła: NASA (1), Michael Baylor, Emre KellyNASA (2), NASA (3)Gunter's Space Page (1), Gunter's Space Page (2), University of Pittsburgh (1)University of Pittsburgh (2), SpaceXNASASpaceFlight.com, ISS

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl