Na 6 grudnia na godzinę 17:17 czasu polskiego (16:17 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją CRS-21, która będzie pierwszym lotem towarowej wersji kapsuły Dragon 2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-21 – 6 grudnia 2020

sobota, 5 grudnia 2020 00:49 (edytuj)
Falcon 9 na platformie startowej LC-39A przed misją CRS-21 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej LC-39A przed misją CRS-21 (Źródło: SpaceX)
Falcon 9 na platformie startowej LC-39A przed misją CRS-21 (Źródło: SpaceX) Falcon 9 na platformie startowej LC-39A przed misją CRS-21 (Źródło: SpaceX)
  Aktualizacja 2020-12-05 13:54

Z powodu niekorzystnych warunków pogodowych w miejscu lądowania pierwszego stopnia, start w dniu 5 grudnia został odwołany i jest obecnie planowany na 6 grudnia na godzinę 17:17 czasu polskiego (16:17 UTC).

Na 6 grudnia na godzinę 17:17 czasu polskiego (16:17 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją CRS-21, która będzie pierwszym lotem towarowej wersji kapsuły Dragon 2 na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Start odbędzie się z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego (KSC) na Florydzie, okno startowe jest natychmiastowe. Autonomiczne dokowanie do portu IDA-3 na ISS planowane jest niecałe 27 godzin po starcie.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Jest to pierwsza misja z drugiej fazy programu komercyjnych lotów towarowych NASA (CRS-2), w której SpaceX zaoferowało loty pojazdu Dragon 2. W porównaniu do Dragona 1, nowa kapsuła udostępnia o 20% więcej przestrzeni ładunkowej oraz można w niej umieścić dwa razy więcej zasilanych schowków. Dragon 2 zaprojektowany jest do odbywania do pięciu lotów na ISS i z powrotem na Ziemię. Na pokładzie statku znajdą się zapasy, części zamienne i sprzęt do eksperymentów naukowych o łącznej masie 1882 kg.

Organoidy mózgu przygotowywane do lotu na ISS (Źródło: UC San Diego/Erik Jepsen)Eksperymenty, które zostaną przeprowadzone na ISS za pomocą ładunku dostarczonego podczas tej misji to między innymi:

 • BioAsteroid
  Badanie wpływu mikrograwitacji na zachowanie mikrobów formujących na skałach warstwy biofilmu, które mogą uwalniać z nich metale i minerały (tzw. biomining). Naukowcy chcą przyjrzeć się powstawaniu biofilmu i pozyskiwaniu w mikrograwitacji surowców z materiału, który występuje na powierzchni planetoid i meteorytów.
 • Cardinal Heart
  Badanie ma sprawdzić, jak zmiany grawitacji oddziaływują na układ krwionośny na poziomie komórek i tkanek. Mikrograwitacja wpływa na obciążenie i kształt serca, lecz nadal nie wiadomo, czy zmiany te będą bardziej trwałe przy dłuższym pobycie w kosmosie. W badaniu wykorzystane zostaną sztucznie stworzone tkanki sercowe.
 • HemoCue
  Eksperyment mający sprawdzić, czy komercyjnie dostępne urządzenie jest w stanie w warunkach mikrograwitacji szybko i trafnie mierzyć liczbę białych krwinek w organizmie, wraz z podziałem na ich rodzaje.
 • SUBSA-BRAINS
  Badane będą różnice w przepływie kapilarnym, reakcjach na interfejsie pomiędzy metalami i formowaniu się bąbli podczas lutowania twardego w mikrograwitacji.
 • Wpływ Mikrograwitacji na Organoidy Ludzkiego Mózgu
  Obserwowany będzie wpływ mikrograwitacji na organoidy ludzkiego mózgu, czyli wyhodowane w laboratorium z neuronów i komórek nerwowych uproszczone modele mózgu. Ma to pozwolić na lepsze zrozumienie, jak komórki i tkanki przystosowują się do zmian środowiskowych.

Śluza Bishop podczas montażu w zewnętrznym bagażniku kapsuły Dragon 2 (Źródło: NASA)W zewnętrznym bagażniku statku Dragon umieszczona została śluza Bishop firmy Nanoracks, mająca po zamontowaniu na ISS umożliwić transfer większych niż dotychczas obiektów ze stacji i na stację. Dzięki temu naukowcy otrzymają sposobność przeprowadzania badań, które do tej pory były niemożliwe do wykonania. Śluza powinna także odblokować wąskie gardło w wypuszczaniu małych satelitów ze stacji na orbitę. Bishop będzie pierwszą komercyjną śluzą na ISS, przepustowość transferu towarów ma być pięć razy większa niż w przypadku wykorzystywanej obecnie japońskiej śluzy.

Bishop jest wyposażony w standardowe porty do montażu eksperymentów, wraz z zasilaniem i połączeniem sieciowym, w tym sześć portów na zewnątrz, z możliwością połączenia za pomocą Wi-Fi. Przy wykorzystaniu robotycznego ramienia, Bishop będzie mógł być umieszczany w różnych lokalizacjach na zewnątrz stacji, co ma pozwolić na wystawianie eksperymentów na różne warunki, np. jeśli chodzi o dostęp do światła słonecznego, czy obecność atomowego tlenu. Łączna masa startowa śluzy Bishop wynosi 1090 kg.

Lądowanie boostera podczas misji ANASIS-II (Źródło: SpaceX)CRS-21 to pierwsza misja dla NASA, podczas której wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech lotach. Były to misje Crew Demo-2 w maju 2020 roku, ANASIS-II w lipcu 2020 roku oraz Starlink-13 w październiku 2020 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Prognozy pogody dają obecnie 60% szans na korzystne warunki na platformie startowej. Główną przeszkodą może okazać się gruba warstwa chmur, mogąca powodować zamarzanie. Dodatkowo prognozowane jest umiarkowane ryzyko zbyt dużego uskoku wiatru na dużej wysokości.

Źródła: SpaceX (1), (2), (3), NASA (1), (2), (3)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl