Na 3 czerwca zaplanowana jest misja CRS-22, dwudziesta druga misja zaopatrzeniowa SpaceX na ISS. O godzinie 19:29 czasu polskiego rakieta Falcon 9 wystartuje z platformy LC-39A, wynosząc towarowy statek Dragon 2 na orbitę.

Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-22 – 3 czerwca 2021

czwartek, 3 czerwca 2021 13:36 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 wraz z towarową kapsułą Dragon 2 w drodze na platformę LC-39A w KSC na Florydzie (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 wraz z towarową kapsułą Dragon 2 w drodze na platformę LC-39A w KSC na Florydzie (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 wraz z towarową kapsułą Dragon 2 w drodze na platformę LC-39A w KSC na Florydzie (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 wraz z towarową kapsułą Dragon 2 w drodze na platformę LC-39A w KSC na Florydzie (Źródło: SpaceX)

Na 3 czerwca 2021 roku zaplanowana jest misja CRS-22, dwudziesta druga misja zaopatrzeniowa SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). O godzinie 19:29 czasu polskiego (17:29 UTC) rakieta Falcon 9 wystartuje z platformy LC-39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego (KSC) na Florydzie, wynosząc towarowy statek Dragon 2 na niską orbitę okołoziemską (LEO). Okno startowe jest natychmiastowe.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Będzie to drugi start z wykorzystaniem kapsuły towarowej Dragon 2 i pierwsza misja tego egzemplarza. Kapsuła jest zbudowana na tej samej bazie, co wersja załogowa, używana w programie komercyjnych lotów załogowych (ang. Commercial Crew). W porównaniu do Dragona 1, w nowym statku można umieścić dwa razy więcej zasilanych schowków, dzięki czemu może się w nim znaleźć więcej ładunków naukowych, w szczególności takich, które wymagają ciągłego chłodzenia.

Dragon 2 umożliwia także, jako pierwszy pojazd od czasu wahadłowców, szybki transport ładunków do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego (KSC) bezpośrednio po powrocie na Ziemię. Jest to możliwe, ponieważ Dragon 2 woduje bezpośrednio u wybrzeży Florydy i cenny ładunek naukowy można dostarczyć helikopterem do centrum w ciągu kilku godzin od powrotu, co jest kluczowe w przypadku niektórych eksperymentów. Było to niemożliwe w przypadku Dragona 1, który wodował u wybrzeży Kalifornii.

Wynoszony sprzęt

Dwa z sześciu nowych paneli słonecznych (iROSA) w bagażniku towarowej kapsuły Dragon 2 (Źródło: SpaceX/NASA)Na Międzynarodową Stację Kosmiczną dostarczony zostanie pierwszy z trzech zestawów nowych paneli słonecznych iROSA (ISS Roll-Out Solar Arrays). Nowe panele zostaną zamontowane manualnie, podczas spacerów kosmicznych, zaplanowanych na lato 2021 roku. Część starych, wyeksploatowanych paneli zostanie zasłonięta nowymi, dzięki czemu moc generowana przez stację wzrośnie ze 160 do 215 kilowatów. Ta sama technologia budowy paneli słonecznych ma zostać wykorzystana na stacji Gateway, która jest częścią programu Artemis. 

Kolejnym ładunkiem jest reaktor katalityczny, mający wspomóc produkcję wody w systemie podtrzymywania życia – ECLSS (Environmental Control and Life Support System). Wyniesiony zostanie także element systemu dostarczającego czyste powietrze w przypadku wycieku amoniaku na stacji, który w awaryjnej sytuacji będzie mógł podtrzymać życie pięciu członków załogi przez jedną godzinę. Kolejnym ładunkiem jest Zarya Kurs Electronics Unit, czyli kluczowy sprzęt służący kosmonautom do zdalnego dokowania rosyjskich statków kosmicznych. Oprócz tego załogowy statek Dragon 2 dostarczy filtr służący do usuwania jodu z wody (PWD Filter), a także jednorazowe zbiorniki na powietrze (COTS).

Wynoszone eksperymenty

 • UMAMI
  Mątwa, która jest częścią eksperymentu UMAMI (Źródło: NASA/Isaac Watson)Dostarczany przez towarową kapsułę Dragon 2 eksperyment UMAMI ma na celu zbadanie wpływu lotów kosmicznych na interakcje symbiotyczne między pożytecznymi mikroorganizmami, a ich gospodarzami. W tym celu wykorzystane zostaną Sepiolida, czyli mątwy z rzędu dziesięciornic.
 • TICTOC
  Kolejnym eksperymentem jest TICTOC, w którym sprawdzona ma być zależność między strukturą korzeniową bawełny i jej wpływem na zużycie wody, czy też wytrzymałość rośliny. W rozroście korzeni na Ziemi główną rolę odgrywa grawitacja, a dzięki TICTOC uda się ocenić, które czynniki genetyczne i środowiskowe odpowiadają za rozwój korzeni w mikrograwitacji.
 • Cell Science-04
  Niesporczaki to mikroskopijne zwierzęta niezwykle odporne na ekstremalne warunki. Cell Science-04 ma na celu zidentyfikowanie genów odpowiedzialnych za możliwości adaptacyjne niesporczaków, dzięki którym są one w stanie przeżyć w najbardziej niekorzystnym otoczeniu. Wyniki badań można będzie przełożyć na większe zrozumienie wpływu niekorzystnych czynników na organizm ludzki.
 • Butterfly IQ Ultrasound
  W tym eksperymencie demonstrowane będą możliwości przenośnego sonogramu w mikrograwitacji. Tego typu technologia może znaleźć zastosowanie w przyszłych długoterminowych misjach kosmicznych, zapewniając załodze wsparcie medyczne. Butterfly IQ Ultrasound może być również wykorzystywany na Ziemi, w odległych i odizolowanych miejscach.
 • Pilote
  Jest to eksperyment prowadzony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Jego celem jest zbadanie efektywności zdalnie sterowanych robotycznych ramion oraz statków kosmicznych, z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości i interfejsów haptycznych. Pilote ma porównać w warunkach mikrograwitacji istniejące technologie, wykorzystywane między innymi do sterowania ramieniem dostępowym Canadarm-2 i statkiem Sojuz, z nową technologią.

Pogoda daje obecnie 60% szans na start w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus) oraz opady atmosferyczne w miejscu startu. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse na start są takie same.

W misji CRS-22 wykorzystany zostanie nowy booster. Po oddzieleniu się drugiego stopnia, pierwszy wyląduje na autonomicznej platformie OCISLY (Of Course I Still Love You) na Oceanie Atlantyckim.

Autonomiczne dokowanie kapsuły Dragon 2 do modułu Harmony na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej planowane jest na 5 czerwca na godzinę 11:00 czasu polskiego (09:00 UTC). Proces dokowania będzie nadzorowało dwoje astronautów NASA: Shane Kimbrough i Megan McArthur.

Astronauci Shane Kimbrough i Megan McArthur, którzy będą monitorować dokowanie Dragona 2 do ISS (Źródło: NASA)

Źródła: NASA (1), (2), (3), (4), SpaceX, Forum NSF

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl