Na 30 marca 2018, na godzinę 16:13 czasu polskiego (14:13 UTC) firma SpaceX planuje wystrzelenie rakiety Falcon 9 z misją Iridium-5 . Rakieta wystartuje z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Start będzie można oglądać na żywo na naszej stronie . Piąta już misja dla firmy Iridium będzie miała na celu dostarczenie na orbitę polarną 10 kolejnych satelitów konstelac…

Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-5 – 30 marca 2018

czwartek, 29 marca 2018 16:59 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-5 – 30 marca 2018

Na 30 marca 2018, na godzinę 16:13 czasu polskiego (14:13 UTC) firma SpaceX planuje wystrzelenie rakiety Falcon 9 z misją Iridium-5. Rakieta wystartuje z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii.

Start będzie można oglądać na żywo na naszej stronie.

Piąta już misja dla firmy Iridium będzie miała na celu dostarczenie na orbitę polarną 10 kolejnych satelitów konstelacji Iridium NEXT. Satelity, ważące po 860 kg każdy, mają dostarczać usługi komunikacji głosowej i transmisji danych. Docelowo konstelacja ma liczyć 66 aktywnych satelitów na orbicie i swoim zasięgiem będzie obejmować całą Ziemię. Razem z adapterem ważącym 1000 kg, ładunek ma masę 9600 kg.

Tak jak podczas misji Iridium-4, tak i teraz zostanie wykorzystany sprawdzony w locie pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Ten konkretny egzemplarz wcześniej pomógł dostarczyć na orbitę 10 satelitów Iridium NEXT w czasie misji Iridium-3 w październiku ubiegłego roku. Wtedy po oddzieleniu się pierwszego i drugiego stopnia booster wylądował na platformie Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym. Podczas jutrzejszej misji firma nie planuje ponownego odzyskania tej rakiety.

Podjęta zostanie jednak próba odzyskania osłon ładunku. Do tego celu SpaceX wykorzystuje mocno zmodyfikowany statek Mr. Steven. Na jego pokładzie zainstalowano ogromne ramiona, na których rozpięta będzie siatka, w którą mają zostać złapane owiewki wracające z kosmosu. Poprzednia próba odzyskania osłon ładunku w czasie misji Paz nie zakończyła się powodzeniem. Połówka owiewki, którą planowano złapać, wpadła do oceanu kilkaset metrów od statku.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl