SpaceX, wraz z firmą Iridium, zaplanowało przeprowadzenie misji Iridium-7 na 25 lipca. Start Falcona 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii ma się odbyć o godzinie 13:39 czasu polskiego (11:39 UTC).

Start rakiety Falcon 9 z misją Iridium-7 – 25 lipca 2018

wtorek, 24 lipca 2018 10:38 (edytuj)
Wizualizacja przedstawiająca satelitę Iridium NEXT (Źródło: Iridium)
Wizualizacja przedstawiająca satelitę Iridium NEXT (Źródło: Iridium)
Wizualizacja przedstawiająca satelitę Iridium NEXT (Źródło: Iridium) Wizualizacja przedstawiająca satelitę Iridium NEXT (Źródło: Iridium)

SpaceX, wraz z firmą Iridium, zaplanowało przeprowadzenie misji Iridium-7 na 25 lipca. Start Falcona 9 z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii ma się odbyć o godzinie 13:39 czasu polskiego. 

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie

Podczas czternastej tegorocznej misji SpaceX na orbitę polarną ma trafić kolejnych dziesięć satelitów Iridium NEXT, których łączna masa wraz z adapterem wynosi 9600 kg. Będzie to przedostatnia z ośmiu misji, mających na celu stworzenie globalnej konstelacji dostarczającej usługi komunikacji głosowej i transmisji danych. W sumie ma ona liczyć 66 aktywnych satelitów, 9 zapasowych na orbicie oraz 6 zapasowych na Ziemi. 

W czasie misji Iridium-7 zostanie wykorzystany nowy egzemplarz Falcona 9 w wersji Block 5. Będzie to trzeci start z wykorzystaniem tej wersji rakiety, która, w przeciwieństwie do poprzednich, jest przystosowana do odbycia więcej niż dwóch lotów bez większych napraw. Kilka minut po starcie odbędzie się lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym. Będzie to pierwsza od misji Iridium-3 próba odzyskania boostera rakiety startującej z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych.

Po raz kolejny zostanie podjęta próba odzysku osłon ładunku przy pomocy statku Mr. Steven, na pokładzie którego zainstalowano cztery ramiona, na których rozpięto siatkę, w którą mają wpadać owiewki. Jako że poprzednie próby złapania osłon nie zakończyły się powodzeniem, zdecydowano się na kolejne modyfikacje statku. Ramiona wymieniono na znacznie większe oraz zainstalowano siatkę o około czterokrotnie większej powierzchni, niż poprzednia.

Test statyczny przed misją odbył się 21 lipca. Rakieta została wtedy ustawiona na stanowisku startowym, zatankowana do pełna, a następnie uruchomiono na kilka sekund 9 silników Merlin w jej pierwszym stopniu. Po tym paliwo ze zbiorników wypompowano, a rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano ładunek, który wyniesie w kosmos – w tym przypadku 10 satelitów Iridium NEXT. 

Obecnie prognozy pogody dają 60% szans na start w wyznaczonym terminie. 

Firma Iridium z okazji tego startu przygotowała na Spotify playlistę, w której odpowiednio dobrane utwory mają być zsynchronizowane z kolejnymi etapami lotu. Lista jest dostępna pod tym linkiem. Aby całość była odpowiednio zsynchronizowana, pierwszy utwór należy włączyć na 10 minut i 30 sekund przed startem. 

Źródła: SpaceX, Iridium

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl