Na 17 grudnia, na godzinę 01:10 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral z misją JCSAT-18/Kacific1. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej barce OCISLY.

Start rakiety Falcon 9 z misją JCSAT-18/Kacific1 – 17 grudnia 2019

poniedziałek, 16 grudnia 2019 07:28 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-17 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-17 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-17 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją CRS-17 (Źródło: SpaceX)

Na 17 grudnia, na godzinę 01:10 czasu polskiego (00:10 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie. Na szczycie rakiety znajdzie się satelita telekomunikacyjny JCSAT-18/Kacific1, który zostanie dostarczony na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO). Okno startowe potrwa 88 minut.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

JCSAT-18/Kacific1 to satelita telekomunikacyjny, który będzie współdzielony przez dwie firmy: SKY Perfect JSAT z Japonii oraz Kacific Broadband Satellites z Singapuru. Japońska część ładunku, JCSAT-18, ma pracować w paśmie Ku i wykorzystywać zarówno konwencjonalne jak i wąskie wiązki, poprawiając jakość usług dostarczanych przez SKY Perfect JSAT na Pacyfiku i w Azji, w tym w wysuniętych najbardziej na wschód częściach Rosji. Druga część, Kacific1, ma zapewniać wysoką przepustowość dzięki wykorzystaniu 56 wąskich wiązek w paśmie Ka, rozplanowanych tak, aby pokryć obszary o największym zapotrzebowaniu rozproszone po Oceanie Spokojnym i Azji Południowo-Wschodniej. Satelita został zbudowany przez firmę Boeing na bazie platformy BSS-702MP, a jego czas pracy na orbicie ma wynieść ponad 15 lat.

Podczas tego startu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wziął już wcześniej udział w dwóch misjach: CRS-17 w maju 2019 roku oraz CRS-18 w lipcu 2019 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej barce Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim. Spodziewana jest także próba złapania obydwóch osłon ładunku rakiety za pomocą siatki zamontowanej na pokładzie statków GO Ms. Tree oraz GO Ms. Chief okolo 45 minut po starcie.

Obecnie prognozy pogody dają 90% szans na start w wyznaczonym terminie. Przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste mogące powodować zamarzanie. 

Źródła: Gunter's Space Page, Kacific (1), (2), SpaceX (1), (2)Julia Bergeron, SpaceXFleet Updates

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl