piątek, 16 lutego 2018 16:30 Start Falcona 9 zaplanowano na 21 lutego, na godzinę 15:17 czasu polskiego (14:17 UTC). Rakieta wystartuje z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii. Oprócz głównego ładunku, satelity PAZ, na orbitę polecą też dwa testowe satelity SpaceX – MicroSat 2a i 2b.

Start rakiety Falcon 9 z misją PAZ – 22 lutego 2018

  Aktualizacja 21 lutego, 15:07

Jak poinformował Elon Musk, start został przełożony o jeden dzień z powodu zbyt mocnych wiatrów wiejących na dużych wysokościach. Start jest obecnie planowany na 22 lutego, na godzinę 15:17 czasu polskiego (14:17 UTC).

  Aktualizacja 17 lutego, 20:18

Według informacji podanych przez firmę SpaceX za pośrednictwem Twittera, powodem opóźnienia startu do 21 lutego jest konieczność dodatkowego sprawdzenia ulepszonych osłon ładunku. 

  Aktualizacja 17 lutego, 18:33

Według portalu Spaceflight Now, start został przełożony na środę, 21 lutego, na godzinę 15:17 czasu polskiego (14:17 UTC). Nie podano przyczyny opóźnienia.

Zbliża się pierwsza tegoroczna misja SpaceX z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Start Falcona 9 zaplanowano na 18 lutego, na godzinę 15:16 czasu polskiego (14:16 UTC). Rakieta wystartuje z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii. Oprócz satelity PAZ, na orbitę polecą też dwa testowe satelity SpaceX – MicroSat 2a i 2b.

Start będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

PAZ to satelita zaprojektowany do radarowego obrazowania Ziemi. Jego głównym operatorem będzie firma hisdeSAT. Jednym z najważniejszych klientów, którzy skorzystają z danych gromadzonych przez satelitę, będzie hiszpańskie Ministerstwo Obrony. Ważący 1341 kg satelita będzie w stanie prowadzić obserwacje Ziemi zarówno w dzień, jak i w nocy, w każdych warunkach pogodowych. Początkowo miał zostać wystrzelony na szczycie rakiety Dniepr, jednak po kilkunastu miesiącach opóźnień zdecydowano się na anulowanie kontraktu i wykupienie lotu z użyciem rakiety Falcon 9. 

Wraz z satelitą PAZ, w kosmos polecą również dwa inne satelity – MicroSat 2a oraz MicroSat 2b. Są to pierwsze testowe satelity firmy SpaceX, która planuje budowę konstelacji dostarczającej dostęp do Internetu na całym świecie. Oba ważące po 400 kg satelity trafią na orbitę kołową o wysokości 511 km i inklinacji 97,44°. Po sprawdzeniu działania urządzeń pokładowych zostanie przeprowadzona seria manewrów orbitalnych, które pozwolą na podniesienie orbity do wysokości około 1125 km. 

Podczas tej misji wykorzystany zostanie sprawdzony w locie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej został użyty podczas misji z satelitą FORMOSAT-5 w sierpniu ubiegłego roku. Wtedy, po separacji drugiego stopnia, booster wylądował na platformie Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym. Tym razem nie zostanie podjęta próba lądowania pierwszego stopnia rakiety. Prawdopodobną przyczyną rezygnacji z lądowania jest to, że jest to egzemplarz rakiety wersji Block 3, który tak czy inaczej nie zostałby wykorzystany do kolejnego lotu. 

11 lutego firma SpaceX poinformowała za pośrednictwem Twittera, że test statyczny przed misją został z powodzeniem przeprowadzony. Rakieta została wtedy ustawiona na stanowisku startowym, zatankowana, a następnie na kilka sekund uruchomiono 9 silników Merlin w jej pierwszym stopniu. Po tym rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano satelity, które wyniesie w kosmos. 

Prognoza pogody daje obecnie 90% szans na start. Jedynym problemem może okazać się wiatr wiejący z prędkością przekraczającą 56 km/h w okolicy platformy startowej. Zapowiadana jest również gęsta mgła ograniczająca widoczność do nieco ponad 3 km oraz chmury zasłaniające całe niebo, w związku z czym start nie będzie zbyt widowiskowy. 

Źródła: Gunter's Space Page (1), Gunter's Space Page (2), Earth Observation PortalFCC, SpaceX

Autorzy

Najbliższy start
SSO-A
Czas startu listopad 2018
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu VAFB SLC-4E 
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 15 małych satelitów i 49 cubesatów
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony