Na 8 października, na godzinę 04:21 czasu polskiego (02:21 UTC) zaplanowano przeprowadzenie misji SAOCOM 1A. Rakieta Falcon 9 ma wystartować z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Landing Zone 4.

Start rakiety Falcon 9 z misją SAOCOM 1A – 8 października 2018

niedziela, 7 października 2018 12:10 (edytuj)
Rakieta Falcon 9 podczas misji Iridium-6/GRACE-FO (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas misji Iridium-6/GRACE-FO (Źródło: SpaceX)
Rakieta Falcon 9 podczas misji Iridium-6/GRACE-FO (Źródło: SpaceX) Rakieta Falcon 9 podczas misji Iridium-6/GRACE-FO (Źródło: SpaceX)

Na 8 października, na godzinę 04:21 czasu polskiego (02:21 UTC) zaplanowano przeprowadzenie misji SAOCOM 1A. Rakieta Falcon 9 ma wystartować z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Landing Zone 4. 

Start będzie można zobaczyć na żywo na naszej stronie

Podczas zbliżającej się misji na orbitę heliosynchroniczną (SSO) zostanie wyniesiony ważący 3000 kg satelita, który został zaprojektowany i zbudowany przez firmę INVAP na zlecenie argentyńskiej agencji kosmicznej CONAE (Comisión Nacional de Actividades Espaciales). Jest to pierwszy z dwóch bliźniaczych satelitów, których zadaniem będzie dostarczanie zdjęć Ziemi w rozdzielczości od 7 do 100 m. Dane pozyskane dzięki niemu mogą posłużyć m.in. służbom ratowniczym podczas łagodzenia skutków klęsk żywiołowych. 

W czasie misji SAOCOM 1A użyty zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w misji Iridium-7 w lipcu tego roku. Wtedy rakieta wylądowała na autonomicznej platformie Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym. Tym razem spodziewane jest ponowne odzyskanie pierwszego stopnia rakiety. Ma on jednak wylądować na lądzie, na platformie Landing Zone 4 (LZ-4), która znajduje się kilkaset metrów od platformy startowej SLC-4E. Będzie to pierwsze lądowanie na lądzie po starcie z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. 

Test statyczny przed misją odbył się 3 października. Wtedy rakieta została ustawiona na platformie startowej, gdzie ją zatankowano, a następnie uruchomiono na kilka sekund silniki w jej pierwszym stopniu. Po tym zbiorniki paliwa zostały opróżnione, a następnie rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano satelitę, którego wyniesie w kosmos. 

Źródła: SpaceX (1), SpaceX (2), Gunter's Space Page, CONAE, NASASpaceFlight.com

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl