niedziela, 7 października 2018 12:10 Na 8 października, na godzinę 04:21 czasu polskiego (02:21 UTC) zaplanowano przeprowadzenie misji SAOCOM 1A. Rakieta Falcon 9 ma wystartować z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Landing Zone 4.

Start rakiety Falcon 9 z misją SAOCOM 1A – 8 października 2018

Rakieta Falcon 9 podczas misji Iridium-6/GRACE-FO (Źródło: SpaceX)

Na 8 października, na godzinę 04:21 czasu polskiego (02:21 UTC) zaplanowano przeprowadzenie misji SAOCOM 1A. Rakieta Falcon 9 ma wystartować z platformy SLC-4E w Vandenberg Air Force Base, w Kalifornii. Po starcie planowane jest lądowanie pierwszego stopnia rakiety na platformie Landing Zone 4. 

Start będzie można zobaczyć na żywo na naszej stronie

Podczas zbliżającej się misji na orbitę heliosynchroniczną (SSO) zostanie wyniesiony ważący 3000 kg satelita, który został zaprojektowany i zbudowany przez firmę INVAP na zlecenie argentyńskiej agencji kosmicznej CONAE (Comisión Nacional de Actividades Espaciales). Jest to pierwszy z dwóch bliźniaczych satelitów, których zadaniem będzie dostarczanie zdjęć Ziemi w rozdzielczości od 7 do 100 m. Dane pozyskane dzięki niemu mogą posłużyć m.in. służbom ratowniczym podczas łagodzenia skutków klęsk żywiołowych. 

W czasie misji SAOCOM 1A użyty zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który wcześniej brał udział w misji Iridium-7 w lipcu tego roku. Wtedy rakieta wylądowała na autonomicznej platformie Just Read The Instructions (JRTI) na Oceanie Spokojnym. Tym razem spodziewane jest ponowne odzyskanie pierwszego stopnia rakiety. Ma on jednak wylądować na lądzie, na platformie Landing Zone 4 (LZ-4), która znajduje się kilkaset metrów od platformy startowej SLC-4E. Będzie to pierwsze lądowanie na lądzie po starcie z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. 

Test statyczny przed misją odbył się 3 października. Wtedy rakieta została ustawiona na platformie startowej, gdzie ją zatankowano, a następnie uruchomiono na kilka sekund silniki w jej pierwszym stopniu. Po tym zbiorniki paliwa zostały opróżnione, a następnie rakieta wróciła do hangaru, gdzie na jej szczycie zainstalowano satelitę, którego wyniesie w kosmos. 

Źródła: SpaceX (1), SpaceX (2), Gunter's Space Page, CONAE, NASASpaceFlight.com

Autorzy

Najbliższy start
2018-12-18 15:11
GPS III-1
Data 18 grudnia 2018
Godzina 15:11 czasu polskiego
Okno startowe 24 minuty
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek GPS III-1
Popularne artykuły
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony