Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-18 – 4 lutego 2021
Na 4 lutego 2021 roku na godzinę 07:19 czasu polskiego (06:19 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z osiemnastą misją z satelitami konstelacji Starlink, mającej docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Separacja ładunku nastąpi niecałe 65 minut po starcie.
Transmisję ze startu będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.
Na orbicie znajdują się obecnie 962 satelity konstelacji Starlink. Publiczne testy usługi dostarczanej przez satelity są obecnie prowadzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, jednak SpaceX planuje rozszerzenie ich na kolejne kraje. Wraz z umieszczaniem coraz większej liczby satelitów na operacyjnych orbitach, usługa ma być uruchamiana w kolejnych rejonach, parametry łącza także powinny ulegać poprawie.
Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku i Turksat 5A w styczniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wyląduje na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.
Osłony ładunku rakiety także były wcześniej używane podczas innych lotów. Jedna z nich brała udział w misji SAOCOM 1B w sierpniu 2020 roku, druga natomiast w misji GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku. Prawdopodobnie podjęta zostanie kolejna próba ich odzyskania za pomocą statków Ms. Tree i Ms. Chief.
Jeżeli start odbędzie się w planowanym terminie, pobity zostanie rekord, jeśli chodzi o najkrótszy czas pomiędzy startami tego samego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Wyniesie on 27 dni, 4 godziny i 4 minuty. Poprzedni rekord został ustanowiony podczas misji Starlink-17 w styczniu 2021 roku i wynosi niecałe 38 dni.
Prognozy pogody dają obecnie ponad 90% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Przeszkodą może okazać się zbyt silny wiatr wiejący na platformie startowej. Dodatkowo prognozowane jest nisko-umiarkowane ryzyko wystąpienia nieodpowiedniej pogody w miejscu lądowania pierwszego stopnia. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse spadają do 80%, a ryzyko związane z pogodą w miejscu lądowania boostera wzrasta do umiarkowanego.
W ciągu kilku dni bezpośrednio po starcie możliwe będzie zaobserwowanie przelotów satelitów na nocnym niebie z terenu Polski. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-19 SINGLE SAT. Prawdopodobnie misja zostanie także dodana przed startem na stronę Heavens-Above, gdzie można zobaczyć widoczne przeloty po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony.