Na 4 lutego 2021 roku na godzinę 07:19 czasu polskiego (06:19 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z osiemnastą misją z satelitami konstelacji Starlink.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-18 – 4 lutego 2021

czwartek, 4 lutego 2021 00:30 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-16 (Źródło: SpaceX)

Na 4 lutego 2021 roku na godzinę 07:19 czasu polskiego (06:19 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z osiemnastą misją z satelitami konstelacji Starlink, mającej docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Separacja ładunku nastąpi niecałe 65 minut po starcie.

Transmisję ze startu będzie można obejrzeć na żywo na naszej stronie.

Na orbicie znajdują się obecnie 962 satelity konstelacji Starlink. Publiczne testy usługi dostarczanej przez satelity są obecnie prowadzone w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, jednak SpaceX planuje rozszerzenie ich na kolejne kraje. Wraz z umieszczaniem coraz większej liczby satelitów na operacyjnych orbitach, usługa ma być uruchamiana w kolejnych rejonach, parametry łącza także powinny ulegać poprawie.

Lądowanie pierwszego stopnia rakiety Falcon 9 po misji GPS III SV03 (Źródło: SpaceX)Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w czterech misjach: GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku, Starlink-12 we wrześniu 2020 roku, Starlink-15 w październiku 2020 roku i Turksat 5A w styczniu 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wyląduje na autonomicznej platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Atlantyckim.

Osłony ładunku rakiety także były wcześniej używane podczas innych lotów. Jedna z nich brała udział w misji SAOCOM 1B w sierpniu 2020 roku, druga natomiast w misji GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku. Prawdopodobnie podjęta zostanie kolejna próba ich odzyskania za pomocą statków Ms. Tree i Ms. Chief.

Jeżeli start odbędzie się w planowanym terminie, pobity zostanie rekord, jeśli chodzi o najkrótszy czas pomiędzy startami tego samego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9. Wyniesie on 27 dni, 4 godziny i 4 minuty. Poprzedni rekord został ustanowiony podczas misji Starlink-17 w styczniu 2021 roku i wynosi niecałe 38 dni.

Prognozy pogody dają obecnie ponad 90% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Przeszkodą może okazać się zbyt silny wiatr wiejący na platformie startowej. Dodatkowo prognozowane jest nisko-umiarkowane ryzyko wystąpienia nieodpowiedniej pogody w miejscu lądowania pierwszego stopnia. W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse spadają do 80%, a ryzyko związane z pogodą w miejscu lądowania boostera wzrasta do umiarkowanego.

W ciągu kilku dni bezpośrednio po starcie możliwe będzie zaobserwowanie przelotów satelitów na nocnym niebie z terenu Polski. Widoczność przelotów można sprawdzić na stronie CelesTrak. Aby zobaczyć listę widocznych przelotów należy kliknąć SELECT POSITION FROM MAP, ustawić swoją lokalizację na mapie, a następnie kliknąć VISIBLE ONLY przy pozycji STARLINK-19 SINGLE SAT. Prawdopodobnie misja zostanie także dodana przed startem na stronę Heavens-Above, gdzie można zobaczyć widoczne przeloty po ustawieniu swojej lokalizacji w prawym górnym rogu strony.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl