SAOCOM 1B

Aktualizacja: niedziela, 11 października 2020 21:42 (edytuj)
Numer misji #100  
Data 31 sierpnia 2020, 01:18:56 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Pogoda 40%
Miejsce startu CCAFS SLC-40  Pokaż lokalizację CCAFS SLC-40 w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1059.4
Ładunek SAOCOM 1B, GNOMES-1, Tyvak-0172
Masa ładunku ok. 3080 kg
Docelowa orbita heliosynchroniczna (polarna, LEO)
Klient CONAE, PlanetiQ, Tyvak Nano-Satellites System
SAOCOM 1B

Złożony satelita SAOCOM 1B w ośrodku firm INVAP i CETSA w Bariloche w Argentynie (Źródło: CONAE)SAOCOM 1B to drugi z bliźniaczych satelitów, mających dostarczać zdjęcia Ziemi, które mogą być wykorzystywane przez instytucje zajmujące się m.in. łagodzeniem skutków klęsk żywiołowych. Zdjęcia uzyskane dzięki satelitom SAOCOM-1 będą miały rozdzielczość od 10 do 100 metrów. Satelita, ważący około 3050 kg, został zaprojektowany i zbudowany przez firmę INVAP na zlecenie argentyńskiej agencji kosmicznej CONAE (Comisión Nacional de Actividades Espaciales).

Był to pierwszy start z Florydy na orbitę polarną od 1969 roku. Pod koniec 2017 roku Siły Powietrzne USA ogłosiły, że korytarz polarny dla startów z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego oraz Cape Canaveral będzie ponownie dostępny dla rakiet wyposażonych w automatyczny system przerwania lotu (ang. AFTS – Automatic Flight Termination System). Początkowo planowano, aby tak jak w przypadku poprzedniego satelity, SAOCOM 1A, start odbył się z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, skąd do tej pory odbywały się wszystkie starty rakiety Falcon 9, których celem były orbity polarne. W październiku 2019 roku poinformowano jednak o przeniesieniu startu na Florydę.

W ramach tego startu na orbitę wyniesione zostały dodatkowe ładunki w ramach programu SmallSat Rideshare. Były to GNOMES-1, pierwszy satelita z budowanej przez firmę PlanetiQ konstelacji, mającej pozyskiwać dane o atmosferze Ziemi za pomocą okultacji radiowej, oraz Tyvak-0172, satelita zbudowany przez firmę Tyvak Nano-Satellite Systems, co do którego nie podano więcej szczegółów.

Podczas tej misji wykorzystany został pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w trzech misjach: CRS-19 w grudniu 2019 roku, CRS-20 w marcu 2020 roku i Starlink-9 w czerwcu 2020 roku. Był to pierwszy lot orbitalny z głównym ładunkiem należącym do zewnętrznego klienta, podczas którego pierwszy stopień wykorzystany zostanie po raz czwarty. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie Landing Zone 1 na Cape Canaveral.

Początkowo start planowano na marzec 2020 roku, jednak został on opóźniony z powodu ograniczeń w transporcie spowodowanych pandemią wirusa SARS-CoV-2, wpływających zarówno na CONAE, jak i międzynarodowych partnerów.

Źródła: INVAP, CONAE (1), (2)NASASpaceFlight.com, SpaceNews.com (1), (2)Stephen Clark, Michael Baylor, FCC, Federico Kukso, Spaceflight Now (1), (2), (3), (4)Gunter's Space Page, Next Spaceflight, Argentina.gob.ar, U.S. Coast Guard Navigation Center, Forum NSF (1), (2)

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl