Ostatnia aktualizacja: środa, 20 maja 2020 12:30

SAOCOM 1B

Numer misji 97
Czas startu lipiec 2020
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania Landing Zone 1
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek SAOCOM 1B
Masa ładunku 3000 kg
Docelowa orbita heliosynchroniczna (polarna, LEO)
Klient CONAE

Złożony satelita SAOCOM 1B w ośrodku firm INVAP i CETSA w Bariloche w Argentynie (Źródło: CONAE)SAOCOM 1B to drugi z bliźniaczych satelitów, mających dostarczać zdjęcia Ziemi, które mogą być wykorzystywane przez instytucje zajmujące się m.in. łagodzeniem skutków klęsk żywiołowych. Zdjęcia uzyskane dzięki satelitom SAOCOM-1 będą miały rozdzielczość od 7 do 100 metrów. Satelita, ważący około 3000 kg, został zaprojektowany i zbudowany przez firmę INVAP na zlecenie argentyńskiej agencji kosmicznej CONAE (Comisión Nacional de Actividades Espaciales).

Będzie to pierwszy start z Florydy na orbitę polarną od 1960 roku, kiedy rakieta Thor uległa awarii podczas startu i jej resztki spadły na terenie Kuby. Pod koniec 2017 roku Siły Powietrzne USA ogłosiły, że korytarz polarny dla startów z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego oraz Cape Canaveral będzie ponownie dostępny dla rakiet wyposażonych w automatyczny system przerwania lotu (ang. AFTS – Automatic Flight Termination System). Początkowo planowano, aby tak jak w przypadku poprzedniego satelity, SAOCOM 1A, start odbył się z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii, skąd do tej pory odbywały się wszystkie starty rakiety Falcon 9, których celem były orbity polarne. W październiku 2019 roku poinformowano jednak o przeniesieniu startu na Florydę.

Prawdopodobnie podczas tej misji na orbitę wyniesione zostaną dodatkowe ładunki w ramach programu SmallSat Rideshare. SpaceX ogłosiło ropoczęcie programu w sierpniu 2019 roku, ma on być odpowiedzią na rosnący rynek wystrzeliwania w kosmos małych satelitów.

Początkowo start planowano na marzec 2020 roku, jednak został on opóźniony z powodu ograniczeń w transporcie spowodowanych pandemią wirusa SARS-CoV-2, wpływających zarówno na CONAE jak i międzynarodowych partnerów.

Źródła: INVAP, CONAE, NASASpaceFlight.com, SpaceNews.com, Stephen Clark, Michael Baylor, FCC

Powiązane wiadomości

Najbliższy start
2020-06-04 03:25
Starlink-8
Data 4 czerwca 2020
Godzina 03:25 czasu polskiego
Okno startowe natychmiastowe
Miejsce startu CCAFS SLC-40 
Miejsce lądowania JRTI
Rakieta Falcon 9 Block 5
Ładunek 60 satelitów konstelacji Starlink
Ostatnio popularne
Najważniejsze tagi
Zaprzyjaźnione strony

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl