Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-29 – 26 maja 2021
Na 26 maja na godzinę 20:59 czasu polskiego (18:59 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z platformy SLC-40 na Cape Canaveral na Florydzie z misją Starlink-29 (Starlink V1.0 L28). Na orbitę dostarczone zostanie kolejne 60 satelitów konstelacji Starlink. Będzie to czwarta misja orbitalna SpaceX w tym miesiącu i szesnasta w tym roku. Separacja ładunku planowana jest około 64 minuty po starcie.
Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.
Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma docelowo dostarczać usługę dostępu do Internetu na całym świecie. Na orbicie znajdują się obecnie 1604 satelity konstelacji, a testowa wersja usługi dostępna jest w dziesięciu krajach. W ciągu bieżącego roku usługa ma być uruchamiana w kolejnych rejonach, w tym między innymi w Polsce. W tym roku SpaceX planuje także rozpocząć masowe wynoszenie satelitów Starlink na orbity polarne, aby rozszerzyć dostęp również na bardzo wysokie szerokości geograficzne.
W ramach tej misji satelity zostaną umieszczone na wstępnej orbicie o wysokości około 270 kilometrów nad Ziemią i inklinacji 53°. Po sprawdzeniu wszystkich podsystemów rozpoczną one autonomiczne podnoszenie swoich orbit i podróż na docelowe pozycje na wysokości 550 kilometrów.
Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, dla którego będzie to drugi start. Wcześniej brał on udział w misji Sentinel-6 Michael Freilich w listopadzie 2020 roku. Początkowo planowano, aby booster ten został użyty podczas misji DART dla NASA, która pierwotnie miała wystartować w lipcu z Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Misja ta została jednak przesunięta na listopad ze względu na pandemię oraz wyzwania technologiczne związane z ładunkiem. W związku z tym zdecydowano o przewiezieniu pierwszego stopnia na Florydę i wykorzystaniu go podczas misji z satelitami Starlink. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na autonomicznej platformie Just Read the Instructions (JRTI) na Oceanie Atlantyckim.
Osłony ładunku, które będą wykorzystane podczas tego lotu, również brały udział w poprzednich misjach. Jedna z nich była wykorzystana przy czterech misjach Starlink i będzie to dla niej piąty lot, co jest rekordem, jeśli chodzi o osłony ładunku. Druga z nich brała udział w jednej misji Starlink oraz misji Transporter-1. Prawdopodobnie planowane jest odzyskanie osłon po raz kolejny poprzez wyłowienie ich z powierzchni oceanu po wodowaniu. Wszystko wskazuje na to, że w tym celu zostaną wykorzystane statki GO Searcher i GO Navigator. Używany w ostatnim czasie statek Shelia Bordelon, który był dzierżawiony przez SpaceX, opuścił flotę firmy i powrócił do swojego macierzystego portu.
Prognozy pogody dają 90% szans na korzystne warunki w wyznaczonym terminie. Główną przeszkodą mogą okazać się chmury kłębiaste (cumulus). W przypadku przełożenia startu na następny dzień, szanse spadają do 80%.
Około 20 do 30 minut po starcie możliwe powinno być zaobserwowanie przelotu drugiego stopnia rakiety Falcon 9 z satelitami Starlink na szczycie na niebie z terenu Polski, w szczególności z południowo-zachodnich rejonów kraju. Obiektu należy wypatrywać na niebie w kierunku południowo-zachodnim. Po separacji ładunku, w ciągu kilku dni bezpośrednio po starcie, możliwa powinna być także obserwacja przelotów satelitów z tego startu na nocnym niebie nad niektórymi częściami Polski. Listę widocznych przelotów można znaleźć na stronie Heavens-Above po ustawieniu lokalizacji w prawym górnym rogu strony i wybraniu z listy misji Starlink L28.