Sentinel-6 Michael Freilich

Aktualizacja: sobota, 21 listopada 2020 19:31 (edytuj)
Numer misji #107
Data 21 listopada 2020, 18:17:08 czasu polskiego
Status Sukces
Lądowanie udane
Okno startowe natychmiastowe
Materiały prasowe Sentinel-6 Michael Freilich Press Kit
Pogoda 80%
Miejsce startu VAFB SLC-4E  Pokaż lokalizację VAFB SLC-4E w Google Maps
Miejsce lądowania Landing Zone 4
Rakieta Falcon 9 Block 5
Booster 1063.1
Ładunek Sentinel-6 Michael Freilich
Masa ładunku 1440 kg
Docelowa orbita LEO
Klient ESA, EUMETSAT, NASA, NOAA
Sentinel-6 Michael Freilich

Logo misji przygotowane przez operatorów satelity (Źródło: NASA)Sentinel-6 Michael Freilich to jeden z dwóch identycznych satelitów z serii Sentinel-6, które będą prowadziły obserwacje zmian poziomu mórz przez co najmniej kolejną dekadę. Jest on następcą satelity Jason-3, który trafił na orbitę w 2016 roku, i dostarczy najdokładniejsze jak dotąd dane związane z poziomem mórz, będące jednym z głównych wyznaczników tego, jak zmiany klimatyczne wpływają na oceany, pogodę oraz linie brzegowe. Satelita ma zbierać dane dla 90% powierzchni ziemskich oceanów z dokładnością nawet do centymetra. Pozwoli to na kontynuację pomiarów wykonywanych przez serię wspólnych amerykańsko-europejskich satelitów nieprzerwanie od 30 lat. Dodatkowo satelita będzie mierzył temperaturę i wilgotność atmosfery ziemskiej za pomocą okultacji radiowej, co ma pomóc w przygotowywaniu dokładniejszych prognoz pogody, bardziej precyzyjnym przewidywaniu rozwoju huraganów i usprawnieniu modeli klimatycznych.

Satelita Sentinel-6 Michael Freilich podczas testów akustycznych (Źródło: Airbus)Sentinel-6 jest elementem programu obserwacji Ziemi Copernicus, który prowadzony jest przez Unię Europejską. Satelita powstał jako wspólny projekt Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), Europejskiej Organizacji Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych (EUMETSAT), NASA oraz Narodowej Agencji Oceanów i Atmosfery USA (NOAA), ze wsparciem finansowym Komisji Europejskiej oraz przy współpracy z francuskim Państwowym Ośrodkiem Badań Kosmicznych (CNES). Nazwa satelity ma upamiętniać Michaela Freilicha, byłego dyrektora działu nauk o Ziemi w NASA, który był kluczową postacią, jeśli chodzi o postępy w pomiarach poziomu oceanów.

Podczas tej misji wykorzystany został nowy pierwszy stopień rakiety Falcon 9. Po oddzieleniu się drugiego stopnia booster wylądował na platformie Landing Zone 4 w Vandenberg Air Force Base.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl