Na 14 września na godzinę 05:55 czasu polskiego zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-30 (Starlink Group 2-1) z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii.

Start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-30 – 14 września 2021

poniedziałek, 13 września 2021 22:25 (edytuj)
Start rakiety Falcon 9 z misją Sentinel-6 Michael Freilich (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Sentinel-6 Michael Freilich (Źródło: SpaceX)
Start rakiety Falcon 9 z misją Sentinel-6 Michael Freilich (Źródło: SpaceX) Start rakiety Falcon 9 z misją Sentinel-6 Michael Freilich (Źródło: SpaceX)

Na 14 września na godzinę 05:55 czasu polskiego (03:55 UTC) zaplanowano start rakiety Falcon 9 z misją Starlink-30 (Starlink Group 2-1) z platformy SLC-4E w Vandenberg Space Force Base w Kalifornii. Na pokładzie rakiety znajdzie się 51 satelitów konstelacji Starlink. Separacja ładunku planowana jest nieco ponad 15 minut po starcie.

Start będzie można śledzić na żywo na naszej stronie.

Starlink to budowana przez SpaceX konstelacja satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO), która ma docelowo zapewniać dostęp do Internetu na całym świecie. Podczas tej misji satelity po raz pierwszy zostaną wyniesione na orbitę o inklinacji 70°, aby docelowo trafić na wysokość ok. 570 km nad Ziemią. Będzie to pierwsza misja Starlink z zachodniego wybrzeża USA. Obecnie na orbicie znajduje się 1621 satelitów na orbitach o inklinacji 53°, a także 13 satelitów na orbitach o inklinacji 97,6°.

Orbity satelitów pierwszej części konstelacji Starlink
liczba płaszczyzn orbitalnych 72 72 36 6 4
liczba satelitów na płaszczyźnie 22 22 20 58 43
wysokość 550 km 540 km 570 km 560 km 560 km
inklinacja 53° 53,2° 70° 97,6° 97,6°

Elon Musk poinformował, że podczas tego startu wystrzelone zostaną satelity Starlink w wersji 1.5 (V1.5) wyposażone w możliwość laserowej komunikacji pomiędzy sobą. Dzięki wykorzystaniu tej technologii możliwe będzie świadczenie usługi z dala od stacji naziemnych, na przykład w pobliżu biegunów czy na oceanach, powinna ona także pozwolić na zmniejszenie opóźnień w całej sieci. Według dostępnych informacji od tej pory wszystkie wystrzeliwane satelity Starlink będą wyposażone w sprzęt do komunikacji laserowej.

W porównaniu do większości misji Starlink z Florydy, na pokładzie rakiety znajdzie się mniej satelitów – 51 zamiast 60. Jest to spowodowane faktem, że przy bardziej nachylonej orbicie oraz platformie startowej położonej dalej od równika rakieta otrzymuje mniejszą prędkość początkową wynikającą z ruchu obrotowego Ziemi. Dodatkowo prawdopodobnie sprzęt do komunikacji laserowej zwiększa masę satelitów o kilka procent.

Podczas tego lotu wykorzystany zostanie pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który brał wcześniej udział w dziewięciu misjach: Telstar 18 VANTAGE we wrześniu 2018 roku, Iridium-8 w styczniu 2019 roku oraz siedmiu misjach Starlink pomiędzy majem 2019 roku i majem 2021 roku. Po oddzieleniu się drugiego stopnia planowane jest lądowanie boostera na platformie Of Course I Still Love You (OCISLY) na Oceanie Spokojnym.

Osłony ładunku, które będą użyte podczas tej misji, także były wcześniej wykorzystywane. Pierwsza z nich brała udział w misji NROL-108 w grudniu 2020 roku, druga natomiast w misji GPS III SV03 w czerwcu 2020 roku oraz misji Turksat 5A w styczniu 2021 roku. Prawdopodobnie planowane jest odzyskanie ich po raz kolejny po wodowaniu na powierzchni oceanu przy pomocy statku NRC Quest.

Informacje o polityce prywatności

SpaceX.com.pl szanuje dane osobowe Użytkowników i spełnia wymogi ich ochrony wynikające z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.

Informacje o użytkowniku zbierane podczas odwiedzin oraz dane osobowe podawane podczas kontaktu z autorami serwisu SpaceX.com.pl wykorzystywane są jedynie w celu umożliwienia poprawy jakości działania portalu, zrozumienia zachowań odwiedzających oraz komunikacji z użytkownikami, którzy na to wyrazili chęć. Dane zbierane o użytkownikach podczas ich odwiedzin zawierają takie informacje jak listę stron które otworzyli, szczegółowy czas spędzony na poszczególnych stronach i zachowanie w trakcie przeglądania. Aplikacja internetowa lub zewnętrzne usługi mogą tworzyć także na komputerze użytkownika pliki tekstowe, które służą rozpoznawaniu odwiedzajacego i dostarczaniu mu usług takich jak powiadomienia.

Administratorem zebranych danych są twórcy strony SpaceX.com.pl i wszystkie informacje są dostępne tylko i wyłącznie dla nich i ich zaufanych usługodawców. Dane te nie są w żaden sposób monetyzowane przez twórców serwisu. Wspomniani zaufani usługodawcy to: Google Analytics, Hotjar, Matomo, OVH.

Dalsze przeglądanie tej strony, scrollowanie jej, a w szczególności zamknięcie tego okna informacyjnego oznacza wyrażenie zgody na zbieranie, przetwarzanie i nieograniczone przechowywanie danych o użytkowniku przez twórców serwisu SpaceX.com.pl